Zimní a letní pneu

Zimní a letní pneu

Pneumatiky hrají na autě velkou roli, pokud jde o jeho ovladatelnost, zejména na hůře sjízdných cestách. Jestliže nemáte kvalitní pneumatiky nebo pneu s dostatečně hlubokým vzorkem, můžete se zbytečně vystavovat riziku vzniku smyku nebo jiné bezpečnost ohrožující situace.

Proč přezouvat

I když by někdo možná mohl namítnout, že se dají sehnat celoroční pneumatiky, které mají být univerzálním kompromisem mezi letními a zimními pneumatikami, kompromis nikdy nezaručí takovou kvalitu jako vysoce specializované pneumatiky na konkrétní typ vozovky. Navíc jedny pneumatiky během roku sjedete mnohem rychleji, než když přezouváte mezi zimními a letními.

Momentálně jsme ještě stále v době, kdy jsou zimní pneumatiky povinností a to až do konce března, kdy budeme moci přezout opět na letní pneu.

Rozdíl v obou typech je zásadní. Jedná se samozřejmě o zákonem danou minimální hloubku dezénu, s kterou ještě můžete jezdit na silnicích. U zimních pneumatik jsou to čtyři milimetry, u těch letních je to pak 1,6 milimetru. Kromě toho ale každá pneumatika pro jiné období disponuje jinou směsí. Letní pneumatiky jsou vyrobeny z tvrdší směsi, která lépe zvládá horké letní silnice, zatímco zimní pneumatiky jsou měkčí, aby lépe přilnuly na zmrzlé nebo zasněžené vozovce, ale naopak v létě by se více tavily a mnohem rychleji se opotřebovaly. Proto nikdy nejezděte na zimních pneumatikách v létě.

Kvalita vs. cena

Při koupi pneumatik chce každý pochopitelně co nejlepší poměr kvality a ceny. Ideální tak je koupit levné pneumatiky, které bude splňovat náročné požadavky a bude zajišťovat bezpečnou jízdu, nízkou spotřebu a také minimalizovat hluk uvnitř auta. Levně nakoupíte obvykle na internetu, kde jsou ceny nižší. Kvalitu pak poznáte především z nezávislých testů, které provádí například německá společnost ADAC – doporučujeme si proto vždy vyhledat výsledky jejích testů pneumatik.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner