Žádná autobaterie nevydrží věčně! Jak na nákup nové?

Žádná autobaterie nevydrží věčně! Jak na nákup nové?

Už se vám stalo, že jste přišli ráno k vozu a snažili se ho marně nastartovat? Pokud ne, máte zatím velké štěstí a tato nepříjemnost vás s největší pravděpodobností teprve čeká. Nejedná se o nijak zvláštní situace. Každá baterie do auta má omezenou životnost. Nejčastěji se pohybuje okolo 5 let. Vždyť nejnovější vozy mají obrovskou spotřebu energie. Jen si vezměte fakt, že musí dle platné vyhlášky neustále svítit. Dále funguje klimatizace, v luxusnějších vozech vyhřívání sedaček a předního skla či jiné vymoženosti. To vše baterku neustále vybíjí. Přesto se ale nejedná o nijak drastickou investici. Důležité je ovšem vybrat správný model. Jak na to?

Do auta musí padnout jako ulitá

V první řadě je zapotřebí, aby ve vašem vozu autobaterie dokonale seděla. Na trhu se nachází spousta různých modelů určených do konkrétních typů vozů. Optimální metodou, jak se vyhnout jakýmkoli případným komplikacím, je přesně změření stávající baterie a následné objednání nové s totožnou délkou, hloubkou a šířkou. Jestliže nakupujete v kamenné prodejně, většinou si vezmete starou baterii s sebou. Při nákupu online se ovšem zpravidla dostanete k výhodnějším cenám.

Baterie 12V 45Ah 360A SZNAJDER SILVER JAPAN

Baterie 12V 45Ah 360A SZNAJDER SILVER JAPAN

Kapacita baterií se různí

Mnozí lidé si mylně myslí, že nejdůležitější je kapacita baterie, a proto mnohdy nakupují větší modely i do malých vozů. Ano, celková kapacita je důležitá, nicméně takto si určitě nepomůžete. Po dané době stejně baterie odejde. Důležité je volit autobaterie podle typu auta. Obecně se uvádí, že do menších vozů se nakupují autobaterie s hodnotou 60 Ah. Silnější naftové vozy už disponují modely s kapacitou cca 70 Ah.

Několik ostatních aspektů

Vybírat si lze mezi bateriemi bezúdržbovými a údržbovými. Prvně jmenované mají kovové elektrody, jež zamezí úbytku elektrolytu. U druhého typu je čas od času zapotřebí dolít destilovanou vodu. Napětí drtivé většiny baterií činí 12 V. U starších vozů a motocyklů činí pouhých 6 V.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner