Výhody a nevýhody použitých pneumatik

Výhody a nevýhody použitých pneumatik

Blíží se zima a někteří z nás budou muset pořídit nové zimní pneumatiky. I když se na trhu objevují pneumatiky dříve neznámých značek se zajímavou kvalitou a ještě více zajímavější cenou, mnozí z nás sahají při koupi po pneumatikách použitých. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody, na co si dát pozor a čemu se vyhnout si řekneme v dnešním článku.

Co musíte před koupi zvážit?

Před koupi použitých pneumatik je nutno vzít na zřetel, že nejen opotřebení pneumatik má vliv na jejich použitelnost. Jednoduše řečeno - pneumatiky s věkem ztrácejí své vlastnosti. Směs, ze které jsou pneumatiky zhotoveny svým věkem ztrácí svou kvalitu. Zásadním faktorem je zde kvalita skladování. Cca po třech letech provozu pneumatik ztrácejí vlastnosti, které byly deklarovány výrobcem. Mluvíme zde především o prodlužující se brzdné dráze a ztrátě trakce. Jako velmi problematické se pak může projevit brzdění na mokré vozovce.

Rádi bychom vás také varovali před použitím jednoto páru opotřebených pneumatik. Pokud již musíte na vozidle provozovat dva páry nesymetricky opotřebených pneu, vždy použijte nové pneu na zadní kola. V opačném případě hrozí přetáčivý smyk a jeho důsledky není potřeba zdůrazňovat.

Když už použité pneu, tak od ověřeného prodejce

Jako největší nevýhodu použitých pneu považujeme nejistotu jejich původu. Při koupi by vás mělo zajímat, na jakém vozidle byly použity a v jakých podmínkách byly provozovány. Mnohdy mohou mít pneu skryté vady, které sami i při důkladné prohlídce nezjistíte. Odhalit je může až proškolený technik pneuservisu. Zkuste před koupi zjistit, jak moc se o pneumatiky původní majitel staral. Pokud budete prodejce jen v některém z dotazů váhat, raději od koupi vycouvejte.

Pokud si tedy můžeme shrnout fakta, která by vás měla před nákupem zajímat, tak to budou:

  • Kde původní majitel pneumatiky skladoval?
  • Kde byl vůz parkován při  použití pneumatik?
  • Byly pneumatiky správně nahuštěny?
  • Nebylo vozidlo bouráno a s tím pneu poškozeny?

Obecně by se tedy dalo říci, že před koupi by bylo vhodné pneumatiky nechat prověřit technikem v pneuservisu. Kontrolu hlouby dezénu předpokládáme jako samozřejmost.

Vždy doporučujeme pneumatiky nové

Pokud se ptáte, zda-li na pneumatikách šetřit a jakou cestou se v tomto případě dát, jednoznačně doporučujeme koupi pneumatik nových nebo minimálně sáhnout po výprodeji zimních pneu. Krom výše zmiňovaných úskalí je zde i velmi diskutabilní úspora. Použité pneumatiky mají cca 3x menší výdrž než pneumatiky nové. Při tomto poměru je nutné vzít v potaz také náklady spojené s přezouváním v pneuservisu. Nakonec je zde také ten největší důvod -  bezpečnost. Nikdy tento faktor nepodceňujte!

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner