Špatné tlumiče zavání problémem. Kdy jsou zralé na výměnu?

Špatné tlumiče zavání problémem. Kdy jsou zralé na výměnu?

Jistě vám nemusíme připomínat, že se na bezpečnosti jízdy podílí také tlumiče. Přesněji na ni mají zásadní vliv. Ale jak poznáte, že nadešel čas na výměnu? Poměrně snadno: jakmile přejedete přes hlubší výmol či retardér, vozidlo se zakymácí odpředu dozadu.

Když přesednete z auta s dobrými tlumiči do vozu, jehož tlumiče mají nejlepší léta za sebou, rozdíl poznáte okamžitě. Jenomže v praxi si spousta řidičů neuvědomí, že je něco v nepořádku, protože se tlumiče opotřebovávají průběžně po dobu až několika let a oni si na změnu chování vozu pozvolna zvykají. Když však usednou za volant auta s tlumiči v perfektním stavu, nestačí se divit – vozidlo se chová jinak a mnohem lépe drží na silnici.

tgear.cz_azznacky_cz_01

Auto vám dá špatné tlumiče „sežrat“ při prudkém zatáčení

A zatímco houpání při jízdě se řidič snadno přizpůsobí a přes zpomalovací prahy přejede obezřetně, v určitých situacích se problémům s vybitými tlumiči nevyhne. Stačí přehlédnout dopravní značení upozorňující na odbočku, pokusit se na poslední chvíli zatočit a prudce sešlápnout brzdy – přední část vozu se doslova zapíchne do vozovky a zadek se začne drát dopředu.

Ačkoliv moderní tlumiče – včetně těch, které se používají i pro jiné účely, například jako ochrana před poškozením parkovací zábrany - vydrží mnohem více než v minulosti, vyplatí se je pravidelně kontrolovat. Teoreticky mohou dobře sloužit i po několik set tisíc kilometrů, ovšem v praxi se mohou na životnosti podepsat různé faktory. Součástky trpí především v zimě, kdy se na ně lepí sůl, špína a vlhkost.

tgear.cz_azznacky_cz_02

Delší brzdná dráha a riziko aquaplaningu

Jízda s opotřebenými či poškozenými tlumiči je nebezpečná i z jiných důvodů. Kromě výše uvedeného rizika, tedy nepředvídatelného chování při prudším zatočení, má automobil mnohem delší brzdnou dráhu. Řidič by měl počítat také se zvýšeným rizikem aquaplaningu a horší přilnavostí vozu na silnici.

Resumé? Všímejte si chování svého vozu, a pokud dojdete k závěru, že se „houpe“ více než dříve, nechte si tlumiče zkontrolovat zkušeným mechanikem v servisu.

Zdroje fotografií: pixabay.com, idnes.cz.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner