Škoda nebo konkurence? Co koupit z nabídky tuzemského výrobce

Škoda nebo konkurence? Co koupit z nabídky tuzemského výrobce

Nikoho asi nepřekvapí, že modely automobilky Škoda vedou tuzemské žebříčky prodejnosti. První desítku v roce 2015 okupovalo hned pět modelů této značky - Octavia, Fabia, Rapid, Superb a Yeti. Z celkového počtu 230.000 prodaných vozů připadá na vozy se znakem okřídleného šípu celkem 69.000.  Jedná se o slabou jednu třetinu celkového prodeje vozů v minulém roce. Úctyhodný výkon! Pokud i vy uvažujete o koupi jednoho z výše zmiňovaných modelů, bude se vám dnešní mini recenze rozhodně hodit. Podívali jsme totiž podrobněji na aktuální verze hned dvou škodovek - Škody Rapid a Yeti.

 Jaká je nová Škoda Yeti

Při podrobnějším zkoumání Yetiho brzy zjistíte, že jej velmi těžko zařadíte do běžných kategorií. Díky své kratší karoserii zapadá někde mezi malé hatchbacky s terénními vlastnostmi a kompaktní SUV. Jeho menší rozměry jej však nijak neomezují. Vnitřní prostory Yetiho jsou totiž neuvěřitelně variabilní a nijak nezaostává svou motorizací a terénními schopnostmi.

Do terénu spíše Škodu Yeti 4x4

V nabídce můžete vybírat mezi verzí s náhonem na přední kola nebo klasickou "čtyřkolkou"(4x4). Dejte si při výběru pozor - jízdní vlastnosti obou verzi se značně liší. Lehčí už budete mít výběr mezi variantami City a Outdoor. U verze Yeti Outdoor nečekejte žádnou změnu v terénních vlastnostech. Jedná se opravdu jen o optický paket.

Škoda Yeti City a Outdoor

Škoda Yeti City a Outdoor

Řazení a motorizace - je z čeho vybírat

Od května 2015 dostal Yeti některá výrazná "vylepšení", která přinesla snížení spotřeby a vyšší dynamiku jízdy. Všechny verze již mají také systémy stop-start a rekuperaci brzdné energie.  Vylepšila se také spotřeba. Pokud prahnete po benzínových TSI motorech, čekejte objemy 1.2 a 1.4 litru. I když jsou tyto objemy proti konkurentům spíše menší, mile vás překvapí jejich dynamika. Nově už v nabídce verzi 1.6. TSI nenajdete, stejně jako verzi 1.6 TDI. Naftový motor můžete mít pouze s objemem dvou litrů (2.0 TDI). Dynamické vlastností této motorizace většina recenzí chválí. Řazení všech verzí nijak nevybočuje ze standardů. Vybírat můžete mezi manuální převodovkou a automatickou převodovkou DSG.

Škoda Rapid zaplnila na trhu prostor mezi Octavii a Fabii

Škoda cílí tímto modelem cílí již na všechny, kteří by chtěli Octavii a nemohou si ji dovolit. Po nedávných změnách, které se pozitivně dotkly ceny a přinesly navýšení výbavy, se Rapid stal doslova nejdostupnější vozem v kategorii nižší střední třídy. Cena však není jediný benefit, kterým vás osloví. Od "dospělejší" Octavie přebírá kvalitní interiér a opravdu velký kufr. Přístup do nečekaně velkého zavazadlového prostoru usnadňuji výklopné páté dveře. Bude se vám také líbit dostatek prostoru pro nohy.

Škoda Rapid

Škoda Rapid

Čím se Škoda Rapid blíží spíše ke Škodě Fabii je kvalita podvozku. Jeho nedospělost se projevuje zejména v zatáčce a na nepříliš kvalitním povrchu, kde můžeme sledovat drobné "odskakování"zadní nápravy.

V roce 2016 doznal Rapid mnoha změn

V nabídce Rapidu již nově nenajdete benzínový motor 1.5 TSI a naftový 1.6. TDI. Nejekonomičtější verzi tak nyní získáte s motorem 1.2 TSI. Kromě zvýšení výkonu vás asi nejvíce zaujme snížení průměrné spotřeby. Ta se nyní dostala pod pět litrů - 4,6 l na 100 km. Nejvyšší výkon čekejte u verze 1.4 TSI, která je dostupná pouze s automatickou převodovkou. Ke stovce akceleruje za krásných devět vteřin a spotřeba opět poklesla na 4,7 l. V naftovém provedení můžete mít Rapid s motorizací 1.4 TDI a 1.6 TDI.

Se Škodou rozhodně vedle nešlápnete

Oba dnes recenzované vozy dostály dobré pověsti značky. Každý z nich je dobrou volbou ve své kategorii a  své občasné slabiny bohatě kompenzují. Sázka na úsporné motory a velké zavazadlové prostory přinesla své ovoce. Pokud uvažujete o koupi oblíbeného SUV Yeti nebo úsporného a praktického Rapidu, zkuste oslovit odborníky přímo v autorizovaném autosalonu Auto Podbabská.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner