Richard Hammond o mladých řidičích

Richard Hammond o mladých řidičích

Richard Hammond

Byl jsem velmi udiven tou tsunami mladistvých chuligánů, kteří se vyhrnuli na silnice, sotva vstoupil v platnost zákon (tedy začátkem letošního roku) o řízení od věku 16ti let. Viděl sem ... moment. Vlastně ne. Neviděl jsem od té doby ani jediného uhrovatého výrostka za volantem moped-auta (http://www.mopedauto.cz/), s podivně se třepetajícím školním sakem a krabičkou na svačinu, ze které by na pedály ukapávalo Dairylea Dippers (pozn. Tyčinky se sýrovou omáčkou).

Pro mě osobně, v 16ti letech, by to byla ta nejlepší představitelná věc. Zhoupnutí se společenské houpačky, které by mi změnilo život. Asi na stejné úrovni s vynálezem peněz nebo objevením ohně. A přesto jsou školní dvorky i centra měst daleko od toho, být plné dychtivých mladých řidičů, prohánějících se ve svých plastových vozítkách.

Tohle zklamání má však zjevný a logický důvod. Jednoduše, STOJÍ TO JMĚNÍ! Ten 16ti letý mladík, který si může dovolit, nebo spíš jeho rodiče mohou, dát 10 tisíc liber za Aixam S, který jede asi 40 kiláků za hodinu, plus 2000 liber ročně za jeho pojištění, žije nejspíš někde v Abu Dhabi (pozn. Nejbohatší město světa) a spokojeně se prohání na pozemcích kolem rodinného paláce v Bugatti  Veyron.

Pro zbytek světa srovnáme vynaložené náklady se získanou skutečností. Dvousedadlové vozítko, vzhledem připomínající vysavač s ulomenou rukojetí a maximální možnou rychlostí 45km/h. Něco takového asi neospravedlní prodej rodinného domu a nevlastního sourozence. Ale říkejte to někomu, jako jsem býval já v 16ti. Být tahle příležitost v roce 1985, už bych letěl ze schodů, naskočil na svou 50tku CCM a zamířil si to do opojného světa zvuku motorů a rozzuřených klaksonů. Vyměnil bych svá játra, jedno oko a oba své bratry za moped-auto a pár samolepek „turbo“.

Mé nadšení může trochu tlumit zarputilé tvrzení sloupkařů, že nechat šestnáctiletého řídit auto je stejné jako vybavit bandu vězňů klíči k jejich celám, škálou zbraní, drog a adresou domu Lady Gaga. Odpovědí na toto chmurné prohlášení je, že mladí už vládnou těmi nejvražednějšími zbraněmi ze všech. Testosteronem a hormony! Tak kolik může takové plastové auto s motorem ze sekačky asi způsobit problémů?

Jedinou ospravedlnitelnou námitkou, kterou si dokážu představit, může být možnost, že zůstanete trčet ve své 911tce za nazdařbůh jedoucím mladíkem, který přemýšlí, jak by se věci mohly vyvíjet lépe mezi ním a Britney z páté E, kdyby o první přestávce nenapsal na tabuli to o jejích kalhotách. Ano, tohle nebezpečí tu skutečně je, ale když jim věříme na kolech a s mobilními telefony, přičemž obojí je mocnější než onen auto-moped, mohli bychom se přes to možná přenést a věřit jim i nyní.

Myslím však, že ona nedůvěra tkví v něčem jiném. Představuju si to tak, že je vyvolána podvědomou, zažitou zkušeností a objektivním realismem, který nám říká, že teenagery nejsou dostatečně zodpovědní.

Ovšem já sním o tom, že si mladí uvědomí, že navzdory tomu, jak si mohli zpočátku myslet, to, že se objeví u školy ve vlastním moped-autu, jim společenský status u jejich spolužáků nezvedne. Myslím, že by je mělo napadnout, že maličké plastové auto se zvukem motorové kosy jim zajistí jen opovržení v té největší možné míře a společenské vyloučení z okruhu svých vrstevníků tak jistě a trvale, jako folklórový taneční stejnokroj s rolničkami na kotnících.

Pak také jejich okolí zjistí, že rodiče musejí mít neomezené úvěrové možnosti, což u vrstevníků způsobí žárlivost, že utratili peníze na uspokojení automobilových snů svého syna nebo dcery, místo toho aby si dopřáli hezkou dovolenou nebo nějakou tu plastiku.

A konečně by taky mohlo některé z nich napadnout, že bude lepší vydržet dalších 365 dní, které mohou strávit, řekněme zábavou – popíjením v hospodách – a užívat si ono nenápadného odpočítávání za řídítky svého kola, při čekání na možnost vzít klíče bazarového Fordu Fiesty, s 4krát větším výkonem a užít si tu pravou zábavu.

Ach jo, byl to opravdu krásný sen. Skoro bych si přál, aby mi zase bylo 16, jen abych to mohl zjistit sám. A pak se proberu. Nejedná se o nějaký problém, jen říkám, že je to pouze divná příležitost pro ty, kteří mají dost peněz na to je takhle promrhat.

 

Článek přeložen z oficiálního webu Top Gearu, http://www.topgear.com/uk/richard-hammond/richard-hammond-on-young-drivers-2013-06-07

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner