Proč si pořídit elektromobil?

Proč si pořídit elektromobil?

Ačkoliv se to nezdá, tak počátky elektromobility sahají až do 19. století, kdy se první elektromobil objevil i na území českých zemí. Pak přichází dlouhá éra spalovacích motorů a největší boom v historii elektroaut přináší rok 2008, od kterého růst prodeje těchto vozidel začíná rapidně růst a dříve raritní vozy začínáme na silnicích vídat čím dál tím častěji. Zde naleznete několik tipů, proč bychom vám doporučili o takovém autě popřemýšlet či si ho dokonce pořídit:

1. Ekologická jízda

Pro nikoho z nás jistě není novinkou, že emise automobilových spalovacích motorůnegativní vliv na životní prostředí. Navíc klasický spalovací motor má účinnost pouze cca 15-20%, což v praxi znamená, že ze 100 litrů paliva se zužitkuje maximálně 20 litrů. Elektromobily nám tedy nabízejí výrazně ekologičtější verzi jízdy a pouze malé množství emisí, které jsou při jízdě elektromobilem vypouštěny se mnohem snáze rozptýlí a bojují tak s problémem smogu ve městech. Na druhou stranu je však nutné podotknout, že u výroby elektromobilů se spotřebuje více emisí, než při výrobě automobilu na spalovací pohon.

2. Nižší cena

Při pohledu na pořizovací cenu je zatím průměrné pořízení elektromobilu lehce vyšší, než u spalovacího automobilu. Nejdražší součástí elektromobilu je bezpochyby cena baterie elektromobilu, která se pohybuje přibližně od 100 000 Kč do 700 000 Kč. Když se však nad cenou zaměříme hlouběji a porovnáme potřebnou spotřebu na jízdu, tak zjistíme, že elektřina spotřebovaná pro jízdu elektromobilem je výrazně nižší, než cena paliva pro spalovací auto. U elektromobilu vyjdou výdaje na 1 km cca 0,5 Kč, kdežto pro auto poháněné benzínem či naftou na cca 1,5 Kč/ km. Nedostupnost nabíjení elektromobilů už se také stává historií, jelikož množství nabíjecích stanic u nás i v zahraničí stoupá a v České republice je jejich počet v řádech stovek.

elektroauto nabíjení

3. Údržba

U elektromobilů údržbu usnadňuje fakt, že se staráte pouze o samotné auto a o baterii a je to tudíž mnohem jednodušší starost, než u složitého spalovacího motoru. S elektromobilem nám rovněž odpadají potřeby jako je výměna oleje či nové řemeny a nemusíme řešit ani údržbu převodovky a spojky.

Mezi výrobce elektromobilů v České republice patří například Škoda Auto, u které s pořizovací cenou můžete počítat už od cca 450 000 Kč a řadí se tak mezi nejlevnější prodejce automobilů na českém trhu.


Pokud nehodláte investovat do této koupě velké peníze z důvodu jistého neznáma, je zde možnost využít bazaru elektroaut, avšak při výběru je nutnost dát si pozor na stáří baterie elektroauta a tudíž na najeté kilometry, protože je nutné počítat s určitou životností samotné baterie. Jestli elektromobil hodláte nejdříve vyzkoušet, v dnešní době naleznete na trhu několik půjčoven elektromobilů, kteří vám tuto službu poskytnou.

 

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner