Proč se moje pneumatiky opotřebovávají nerovnoměrně?

Proč se moje pneumatiky opotřebovávají nerovnoměrně?

Zjištění, že potřebujete vyměnit pneumatiky, zpravidla přijde v tu nejméně vhodnou chvíli. A většinou se tak stane mnohem dřív, než byste čekali. A to navzdory tomu, že neřídíte jako šílenec, nedupete zběsile na brzdu ani nemáte ve zvyku driftovat. Jak je tedy možné, že musíte pneu měnit tak často?

Předčasné a nerovnoměrné opotřebení pneumatik může mít různé příčiny a v mnoha případech jde i o jejich kombinaci. Nejčastěji jsou viníky špatný tlak a nesprávně seřízená geometrie kol.

Nadměrné opotřebení způsobuje nesprávné nahuštění pneumatik. A to i v případě, že se jejich nahuštění liší pouze o 0,4 baru od stanovené úrovně. Příliš vysoký tlak způsobí, že se rychleji opotřebovává střed běhounu. Nedostatečné nahuštění naopak zapříčiní rychlejší opotřebení po stranách.

Při opotřebení pneumatik hraje důležitou roli také srovnání kol. Pokud je pneumatika v nesprávném úhlu, je nerovnoměrně zatěžována, a tím pádem se také nerovnoměrně opotřebovává. Pro seřízení geometrie kol stačí navštívit autoservis, kde vám odborně vyškolení mechanici se vším pomohou.

Žádná pneumatika nevydrží věčně. Existují ale způsoby, jak její životnost značně prodloužit.

Jak lze nerovnoměrnému opotřebení předejít?

Klíčem k úspěchu je pravidelnost – a to jak v kontrole, tak v údržbě vašeho vozidla. Pravidelná kontrola nahuštění pneumatik i hloubky dezénu zajistí bezpečnou jízdu a umožní včas rozpoznat případný problém.

Šikovnou strategií je také střídání pneumatik na jednotlivých kolech či nápravách. Tímto způsobem můžete vyrovnat opotřebení jednotlivých pneumatik, a oddálit tak nutnost jejich výměny. Je ale potřeba pamatovat na to, že tím řešíte pouze následky, ne příčiny. Vychýlenou geometrii kol totiž záměnou pneumatik rozhodně nesrovnáte.

V každém případě ale jednoho dne budete stejně muset vyměnit i ty nejopečovávanější značkové pneumatiky. To, jak často tak budete muset činit, je ale do značné míry ve vašich rukou.

Nerovnoměrné opotřebení pneumatik zvyšuje i riziko defektu.

DescriptionZjištění, že potřebujete vyměnit pneumatiky, zpravidla přijde v tu nejméně očekávanou chvíli. Jak je možné, že musíte pneu měnit tak často?

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner