Přepis auta při prodeji: Formalita nebo naprostá nezbytnost?

Přepis auta při prodeji: Formalita nebo naprostá nezbytnost?

Očekáváte zájemce, který si přijede pro vaše auto na prodej, nebo si naopak plánujete nějaký ojetý vůz koupit? Zaměřte se nejen na technický stav vozidla, ale nepodceňte také další kroky, které s prodejem automobilu souvisí. Ono totiž nestačí pouze podepsat kupní smlouvu, ale důležité je také provést přepis auta na nového majitele. A co se stane v případě, že se auto nepřepíše na nového majitele?

Proč je přepis auta tak důležitý?

Důležité je vědět, že za přestupky odpovídá ten, na kterého je automobil v registru vozidel napsaný. Pokud řidič vozidla nebude dodržovat povinnosti řidiče a pravidla provozu, tak se dopustí přestupku. A za tento přestupek bude odpovědný provozovatel vozidla, který je zapsán v registru. V realitě to tedy vypadá tak, že vy prodáte automobil, ale budou vám chodit pokuty. Navíc je potřeba myslet na to, že pokud nebude automobil přepsán do 10 dní od podepsání smlouvy, tak prodávajícímu hrozí pokuta ve výši 50 000 Kč. Bez jistoty přepisu tedy nikdy auto nekupujte ani neprodávejte.

Kde je možné provést přepis vozidla?

Převody vozidel se provádí na jakémkoliv úřadu s rozšířenou působností. Pokud se chcete za každou cenu vyhnout frontám, tak se můžete na úřad objednat online. Samotný přepis trvá většinou do 30 minut a stojí 800 Kč. Pro úplnost si uvedeme, že v případě motocyklu je cena za přepis 400 Kč. V případě, že se jedná o první přepis daného vozu a nesplňuje dané emisní normy, tak se připravte také na placení ekologické daně. Ta se vypočítává z toho, jaké emise automobil produkuje. Ekologická daň se hradí pouze jednou.

U přepisu vozidla vám nesmí chybět:

  • Kompletní dokumenty k autu
  • Úředně ověřená plná moc k přepisu
  • Originál kupní smlouvy
  • Platný protokol o evidenční kontrole
  • Zelená karta
  • Váš občanský průkaz

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner