Povinné ručení: jak na něm co nejvíce ušetřit

Povinné ručení: jak na něm co nejvíce ušetřit

Povinné ručení je pojištění, které musí platit každý provozovatel vozu. V případě nehody, kterou způsobíte, jste tak jištěni vy i ten, jehož vůz poškodíte. Někdy stačí chvilka nepozornosti a nehoda je na světě. Nezaměňujte prosím pojem povinné ručení a havarijní pojištění. Jedná se o pojištění vozu, avšak havarijní pojištění není povinné, takže ho nemá sjednané každý. V případě havarijního pojištění bude proplacena škoda také vám, jakožto viníkovi nehody.

Proč jsou ceny povinného ručení různé?

Na celkové částce, která ovlivňuje celkovou výši povinného ručení, se podílí spousta jednotlivých aspektů. Některé cenu ovlivňují více, jiné méně. Porovnání vozidel z hlediska platby pojištění je možné na spoustě internetových stránek, což je pro nás prostor, jak můžeme na tomto pojištění ušetřit. Vyplatí se také kontaktovat rovnou pojišťovací agenty, kteří dokážou sjednat slevu na pojištění přímo pro vás – například pokud máte u stejné společnosti sjednané pojištění domácnosti nebo třeba životní pojištění.

Objem a výkon motoru

Jedním ze základních faktorů, které ovlivňují výši povinného ručení, je druh vozidla. Povinné ručení se netýká jen automobilů, ale také motocyklů či přípojných vozidel. U většiny pojišťoven se posuzuje také objem a výkon motoru – čím vyšší jsou hodnoty, tím více zaplatíte. Pojišťovny zohledňují také to, jaký je účel pojištěného vozu. Rizikovější je pro pojišťovny například vůz, který se bude používat v autoškolách nebo pro taxi službu. Dříve platilo pravidlo, že čím je vůz starší, tím nižší je jeho povinné ručení. To už dnes ale nemusí být pravda.

Jak cenu ovlivňuje provozovatel vozu

Každý ví, že čím mladší řidič, tím vyšší bude cena pojištění. Zkrátka a dobře mladí a nezkušení řidiči jsou pro pojišťovny rizikovější. Také místo bydliště může cenu povinného ručení ovlivnit: provoz ve městech se obvykle považuje za pravděpodobnější oblast, kde může dojít k havárii. Proto může být cena povinného ručení vyšší.

Zdroj obrázku:
H_Ko / Shutterstock.com

 

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner