Povinné ručení a havarijní pojištění – jaký je mezi nimi rozdíl?

Povinné ručení a havarijní pojištění – jaký je mezi nimi rozdíl?

Povinné ručení a havarijní pojištění - jaký je mezi nimi rozdíl?

Havarijní pojištění nebo povinné ručení? Je mezi nimi vůbec nějaký rozdíl, nebo se jedná o podobné produkty, takže vám ve výsledku pro váš vůz stačí pouze jeden z nich? Samozřejmě se jedná o zcela odlišné produkty. Sice se oba dva týkají pojištění vozidla, ale každý slouží k něčemu úplně jinému. Ne každý motorista je však sečtělý a jasno v jejich rozdílech. V následujících řádcích vám upřesníme, jaké jsou základní rozdíly mezi těmito dvěma typy autopojištění, abyste se při pojišťování vašeho vozu nedpustili omylu.

Povinné ručení

Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je ze zákona povinné pro všechny majitele motorového vozidla a nezáleží při tom na tom, jestli vlastníte osobní automobil, motocykl nebo přívěsný vozík. Jakmile se s vozidlem pohybujete na pozemních komunikacích, musíte mít platné povinné ručení. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla vám slouží v případě, že způsobíte autonehodu, při které vznikne škoda na majetku nebo zdraví dalším osobám. Tato vzniklá škoda je poté hrazena z vašeho povinného ručení. 

V případě, že nebudete mít sjednané platné povinné ručení, budete vzniklou škodu hradit z vlastní kapsy, což se může hodně prodražit. Jeho platnost doložíte zelenou kartou, kterou musíte mít neustále uloženou v příslušném vozidle. Policisté její přítomnost ve vozidle ověřují při běžné silniční kontrole. Pokud byste ji u sebe neměli, hrozila by vám pokuta. Pokutu dostanete také v případě, že máte zelenou kartu s prošlou platností  - ta totiž trvá pouze jeden kalendářní rok. Novou zelenou kartu tedy získáte s platbou povinného ručení na další rok.

Havarijní pojištění

První rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním spočívá v tom, že toto pojištění není ze zákona povinné. Záleží tedy na každém majiteli, jestli své vozidlo nechá pojistit. Havarijní pojištění chrání vaše vozidlo a vztahuje se na škody, které jsou způsobené dopravní nehodou, přírodními živly nebo vandalismem. Každá pojišťovna nabízí jiné pojišťovací balíčky, proto se musíte sami rozhodnout, proti kterým typů škod chcete nechat své vozidlo pojistit. V mnoha případech se havarijní pojištění nevztahuje jen na poškození vozidla, ale také na jeho odcizení.

Ať už momentálně vybíráte nové povinné ručení nebo havarijní pojištění, veškeré nabídky, které od pojišťoven dostanete, si nejprve dobře porovnejte,. Jedině tak si totiž budete moct vybrat tu, která je pro vás nejvýhodnější. Skvělým pomocníkem je kalkulačka havarijního pojištění, která za vás srovná ceny jak povinného ručení, tak i havarijního pojištění. Díky tomu pro vás bude výběr té nejlepší nabídky úplná hračka.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner