Nedůležitější dopravní značky: Které to jsou?

Nedůležitější dopravní značky: Které to jsou?

Silnice lemují zástupy dopravních značek a některé pasáže jsou natolik nepřehledné, že se v nich špatně orientují i velmi zkušení řidiči. Možná právě proto máme tendenci značení „filtrovat“ a vnímat jen některé. Ale které by to měly být? A je vůbec možné značení rozdělit na více a méně důležité? Pravdou je, kdyby trochu prořídlo, doprava by nezkolabovala. Na druhé straně žebříčku pak najdete značky zachraňující život. 

Značky určující přednost v jízdě

Osmiúhelníkové dopravní značení svislé je na první pohled jiné než ostatní značky. Kromě osobitého tvaru obsahuje text. Jeho současná podoba je ovšem výsledkem postupného vývoje - původně to byl černobílý čtverec. V každém případě „stopku“ neignorujte, v drtivé většině případů je její umístění opodstatněné. Přikazuje řidiči zastavit vozidlo v takovém místě, odkud do křižovatky náležitě vidí, a dát přednost. Může se objevit také ve větší nebo méně přehledné křižovatce, případně před železničním přejezdem. Kromě svislého je také dané dopravní značení vodorovné.

Značky omezující rychlost na pozemní komunikaci

Podle průzkumů si čeští řidiči s dodržováním pravidel příliš nelámou hlavu. Rychlost porušuje většina z nich, a bez ohledu na to, jestli se právě prohání po dálnici, nebo ve městě. Extrémní případ ohlásila policie v dubnu minulého roku. Provinilec naprosto ignoroval dopravní značení v Brně, které omezovalo maximální povolenou rychlost na 80 km/h a prosvištěl kolem radaru se 188 km/h na tachometru. Právě nepřiměřená rychlost je přitom hlavní příčinou nehod.

Značky upozorňující na přechod pro chodce

Přechod pro chodce slouží chodcům při přecházení vozovky. Obvykle se nachází na přehledném, a tedy poměrně bezpečném místě. Podle typu ho označuje některá ze značek dle vyhlášky č. 30/2001 Sb. Řidiči bohužel často zapomínají na povinnost, že chodce nesmějí ohrozit ani omezit, jejich zaviněním proto na přechody připadá zhruba pětina všech usmrcených chodců.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner