Na co si dát pozor při výběru ojetého vozidla

Na co si dát pozor při výběru ojetého vozidla

Koupě ojetého vozidla už je dnes obvyklá věc. Ojetá auto kupují jak mladí řidiči s omezeným rozpočtem, tak starší zkušení řidiči. Koupě auta z druhé ruky však bývá rizikové a je proto třeba dbát na několik okolností, abyste koupí neprohloupili.

Od koho vozidlo z druhé ruky koupit

Pokud máte jasno v tom, jaký vůz sháníte, tak další nejdůležitější otázkou je od koho. Nejlepší volbou je koupě vozu od majitele, jelikož od nikoho jiného lépe nezjistíte, jak se k němu uživatel choval. Navíc pokud je prodejce poctivý, můžete na rozdíl od koupi u bazarů značně ušetřit. Ideální volbou je poté koupit vůz od někoho, kdo ho používal v řadě několik let a ne jen pouze měsíců.

Kontrola parametrů 

Od vozidla z druhé ruky chtějte co nejlepší technický stav a co nejlepší dosavadní údržbu. Zkontrolujte pečlivě interiér i exteriér. V interiéru se zaměřte na stav čalounění, míru poškození sedaček, volantu, pedálů, spojky, brzdy a řadicí páky. Co se týče exteriéru, všechny lakované díly by měly být stejně barevné a stejně tak spáry v karoserii by měly být všude stejné. Kontrolujte zvrásnění plechu, případnou korozi a uložení tlumičů pod kapotou. Nezapomínejte ani nahlédnout pod auto.  

Prověřte si historii vozidla

Ačkoliv by veškeré informace o vozu měl poskytnout prodejce, není od věci si kontrolu ještě provést sami online. Pomocí VIN kódu uvedeného v dokladech vozu a na karoserii zjistíte veškerou historii vozidla. Služby vám umožní zjistit reálný stav tachometru, rok výroby auta, nebo zda není vůz kradený.

Projížďka na vlastní kůži nikdy není od věci

Vždy je nejlepší udělat si zkušební projížďku a poslechnout si motor. Motor by měl být před prvním nastartováním zcela studený. Sami si pozorně zkontrolujte, zda běží vše v pořádku a nejsou slyšet žádná klepání, hučení nebo jiné nepravidelné šramocení. Nezapomeňte rovněž vyzkoušet sílu brzd a v kopci otestujte ruční brzdu.

 

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner