Mini roadster od Daihatsu

Mini roadster od Daihatsu


Je zde týden pro malé, japonské sportovní auta. Nedávno Honda představila malé sportovní auto - EV - plně elektrický koncept - a dnes Daihatsu odhalilo pár letmých detailů a obrázků jejich DX konceptu, dvousedadlového roadsteru, který je nachystán na odhalení na autosalónu v Tokiu.

Na rozdíl od Hondy, není malé Daihatsu poháněné elektřinou, ale má stejně zajímavé hnací ústrojí. Nový turbo benzínový dvouválcový motor s přímým vstřikováním.

Daihatsu neodhalilo jak velký je ten motor, ani kolik síly bude produkovat, ale můžeme bezpečně předpokládat, že bude za (a) malý a za (b) ne velmi výkonný. Daihatsu tvrdí, že jejich DX trefilo lajnu mezi požitkem z jízdy, úsporou paliva a regulace kei-aut (pozn. překl.: Kategorie malých korejských aut) naznačují, že jejich dvouválcový motor bude zabírat 660cm3 a bude produkovat 60 a něco koní. Současný dvouválcový motor, který by si vybral TopGear - je krásný, malý "TwinAir" od Fiatu obsahující 875cm3 a produkující 84 koní.

Bylo nám řečeno, že DX používá na pryskyřici založenou karoserii - nějaký druh složeného plastu, jinými slovy - s vyměnitelnými panely. Zbavit se těch černých, divných plastových opláštění kolem prahů a oblouků a Daihatsu by mohlo vypadat zcela normálně. Vlastně, zahlédl tam ještě někdo toho Jaguára - skrývajícího se za okopírovaným předkem?

Daihatsu zatím neprozrazuje nic víc o DX, ani ne zda se bude zvažovat jeho produkce. Pokud ano, mohlo by nahradit podobné kei-auto - základní Copen, který se vyrábí od roku 1999 a určitě už vrže k důchodu.

Jako část jejich filozofie "Velká odpověď na malé" (slogan, o kterém si umíme jen představit, že dává více smysl v japonštině). Mezi další šílenosti se na autosalónu v Tokiu zařadí i plně elektrický Renault Twizy, což je vlastně stylové skútrové auto a ještě bizarní dvousedadlové auto poháněné palivovým článkem.

Ale nás nejvíce zajímá trpaslík DX. Jsme svědky úsvitu nové generace mini-roadsterů? Budeme brzy hlásat, že Smart Roadster jako auto je daleko před svou dobou? Nebo, jako vždy, se zoufale honíme za trendem, který neexistuje?

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner