Máte naftové vozidlo? Prodlužte životnost filtru pevných částic

Máte naftové vozidlo? Prodlužte životnost filtru pevných částic

Před samotným zakoupením automobilu se budete rozhodovat, zda koupit naftové či benzinové provedení. Obě varianty mají své přednosti a úskalí. Zatímco naftový motor se doporučuje pro dlouhé cestování, benzinový kolega je výrazně levnější na údržbu a opravy. Pokud jste se však rozhodli pro naftové vozidlo, pravděpodobně se budete strachovat především o životnost filtru pevných částic, tedy takzvaného DPF filtru.

V roce 2009 vstoupila v platnost emisní norma EURO 5, kvůli které začaly automobilové společnosti používat u všech vozidel filtry pevných částic, jež snižují množství karcinogenních látek vypouštěných do ovzduší. Bohužel, ani filtr není nesmrtelný. Pokud však zajistíte pravidelné čištění DPF filtru, budete předcházet jeho výměně, která je poměrně finančně náročná. Zahajte prevenci co nejdříve, ideálně okamžitě.

Odstranit filtr pevných částic není řešení

Jakmile dojde k poškození filtru pevných částic, tak vás možná napadne, že ho pouze odstraníte a nebudete ho používat vůbec. Sice se jedná o nejjednodušší řešení, ovšem musíte počítat s tím, že vozidlo potom neprojde technickou kontrolou a můžete dokonce dostat nemalou pokutu. Jestliže chcete životnost DPF prodloužit, měli byste ho podrobit kontrolám.

Přes filtr pevných částic, jak už samotný název napovídá, nepronikne do ovzduší tak velké množství oxidů dusíku a dalších zdraví nebezpečných látek.

Městská jízda naftovým motorům nesvědčí

Pro městskou dopravu není naftové vozidlo ideální volbou, protože dochází k častějšímu poškozování filtru pevých částic. Pokud totiž do práce jezdíte jen pár kilometrů přes město, nestihne se motor pořádně zahřát, a tím pádem nedojde ke spalování částic, které je pro správnou funkčnost filtru důležité. A nakonec se filtr nenávratně poškodí.

Jedním z preventivních kroků je čištění filtru pevných částic, které by se mělo provádět v pravidelných intervalech. Svěřte práci do rukou odborníků, kteří ekologicky vyčistí filtry většinou na počkání. Je mnohem lepší za vyčištění zaplatit pouze okolo sedmi tisíc, než investovat třicet tisíc do nového filtru.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner