Kupujeme střešní box na auto

Kupujeme střešní box na auto

Lyžařská sezóna je za dveřmi a tisíce z vás budou vyrážet na hory za zimními sporty. K přepravě lyží nejspíše budete volit mezi autoboxy a střešními nosiči na lyže. V našem článku se dnes zaměříme na prvně jmenované.

Střešní boxy vám mohou ušetřit spoustu starosti při přepravě lyží, snowboardů a dalšího vybavení.  Přiblížíme vám, podle jakých kritérií byste měli střešní boxy vybírat  a na jaké vlastnosti je dobré se zaměřit.  Podíváme se, jak dopadly autoboxy v testech autoklubu Adac.

Autobox dokáže významně zvětšit přepravní kapacitu vašeho automobilu a zvýšit komfort cestování. Jeho využití se neomezuje pouze na lyžařské vybavení. Vhodné jsou  k přepravě kočárků  a jiných objemnějších zavazadel.  Střešní boxy můžete umístit na všechny typy vozů.  Jedinou podmínkou je vlastnictví střešního nosiče.

Při nákupu střešního boxu nehleďte jen na cenu, ale také na zpracování

Při výběru autoboxu by vás měla zajímat kvalita zpracování a použité materiály. Právě materiály budou rozhodujícím faktorem pro jeho pevnost. Testy německého autoklubu Adac ukázaly, že pevnost bývá často slabinou. V jednom případě při simulovaném testu nehody došlo dokonce k proražení čelní stěny autoboxu přepravovaným obsahem. U kvalitních autoboxů se používá při výrobě ABS plast, u levnějších narazíte na polystyren polyetylen.  Pamatujte rovněž na odolnost boxu proti vodě. Není zrovna příjemné, když vám v dešti voda proteče dovnitř. Některé autoboxy nejsou proti vodě dostatečně odolné.

Střešní box NEUMANN Adventure 130 antracit

Střešní box NEUMANN Adventure 130 antracit

Na montáž střešního boxu nepotřebujete vysokou školu

Instalace a následné sejmutí autoboxu by mělo být jednoduchou záležitostí.  Manipulaci se střešním boxem může zkomplikovat jeho vyšší hmotnost. Před koupí si ověřte, zda-li nejsou plasty příliš těžké.  Narazit můžete i na omezení nosnosti střechy vašeho vozu. Přesné parametry najdete v technickém průkazu.

Autobox by neměl za jízdy "hučet"

Maximální rychlost jízdy se střešním boxem žádný výrobce neudává. Doporučené rychlosti se ale budou pohybovat kolem 130 km/hod.  Německé předpisy dokonce upravují nejvyšší povolenou rychlost jízdy s nákladem na střeše na právě tuto hodnotu. Z vlastních zkušeností můžeme říci, že cestovní rychlosti do 160 km/hod budou bezpečné. Vybraný box na střechu by vás  neměl při těchto rychlostech "obtěžovat" svou hlučností.

Velikost střešního boxu by měla odpovídat požadavkům na přepravovaná zavazadla

Váš nový autobox by rozhodně svou velikostí neměl přesahovat  rozměr střechy. Laicky řečeno, jeho rozměry by měly odpovídat nejen představám o přepravovaném nákladu, ale také velikosti automobilu.  Nezapomeňte si  zkontrolovat tloušťku stěn. Některé autoboxy mohou být robustnější, a svou konstrukcí tak ubírat z přepravního prostoru.

Zámek a způsob otevírání mohou výběrem  zamíchat

Otevírání autoboxů ze strany nebo zezadu asi ničím nepřekvapí, rozdíly však můžete najít ve vzpěrách, které vám otevření mají usnadnit.  Nejčastěji se setkáte se vzpěrami mechanickými a plynovými. Doporučujeme ty mechanické pro jejich vyšší spolehlivost i v nízkých zimních teplotách.

U zámků střešních boxů se na chvílí také zastavíme. Nejbezpečnější systém uzamknutí představují autoboxy s jedním centrálním zámkem s několikabodovou fixací.  Zpravidla je najdeme u boxů otevíraných do strany. Jejich velkou výhodou je, že lze uzamknout box i při nedokonale zavřeném víku.

Jak dopadly autoboxy v testech Adac?

Známý německý autoklub testoval v roce 2013 střešní boxy, přičemž každý dostal známku jako ve škole. Na prvním místě se umístil autobox Thule. Potvrdil tak, že střešní boxy Thule patří mezi absolutní špičku.

Model Známka ADAC
Thule Motion 800 1,5
Hapro Traxer 6.6 1,6
Kamei 510 1,8
Neumann XX-Line 2,8
Atera Cargo 830 2,9
Cartrend Exodus 2,9
Rameder Black L580 3,1
Jetbag 70 Premium 4,0

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner