Kdy přezouvat pneumatiky

Kdy přezouvat pneumatiky

Zákonné povinnosti

Podle platné legislativy by se zimní pneumatiky měly používat v období od 1. listopadu do 31. března. Tento zákon platí bez výjimky pro všechna motorová vozidla na silnicích všech tříd, a to za předpokladu, že se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy. Platí to pro případy, kdy venku teplota klesne pod 4°C nebo když sněží, mrholí, prší při nízkých teplotách, konstrukce mostu mají teplotu pod bodem mrazu nebo jsou silnice ošetřeny solí, neboť sůl je účinná pouze do -7°C. O tomto tématu se neustále vedou spory. Toto řešení považují na nešťastné především policisté nebo dopravní experti, podle kterých se v praxi často vedou spory, zda bylo nebo nebylo správné počasí. Aktuální znění zákona je výsledkem dlouholetých diskuzí a jedná se do jisté míry o kompromis. Proto ministerstvo dopravy vydalo sérii doporučení, kdy by měli řidiči nasadit zimní nebo letní pneumatiky a kdy naopak není třeba.

Kdy měnit pneumatiky

Pro výměnu jsou rozhodující zejména teplotní a povětrnostní podmínky. Nejlepší doba výměny z letních pneumatik na zimní je zpravidla v době, kdy průměrná teplota začne klesat až pod -7°C. Mimoto existují v některých částech republiky cesty, kde je doporučena zimní výbava, a tam je řidičům jasno, že zde musí použít zimní pneumatiky bez ohledu na počasí. Nejčastěji se s takovými cestami setkáme v Krkonoších nebo v Krušných horách.

Motorová vozidla s hmotností do 3500 kg mají povinnost použití zimních pneumatik na všech kolech s hloubkou dezénu nejméně 4 mm a motorová vozidla nad 3500 kg musí mít do zimních pneumatik obuta všechna kola hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly a minimální hloubkou dezénu dezénových drážek 6 mm. Tato pravidla ale neplatí pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového ojetí. Pro zajištění nejlepší bezpečnosti je doporučeno mít na všech kolech stejně staré zimní nebo letní pneumatiky a nejpozději po čtyřech sezónách je vyměnit za nové, ideálně v kvalitním pneuservisu, využít můžete například síť BestDrive.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner