Kdy přezouvat na zimní pneumatiky

Kdy přezouvat na zimní pneumatiky

Zima se do našich končin nezadržitelně blíží a většina řidičů bude řešit přezouvání na zimní pneumatiky. Zákon nám nařizuje na našem voze použít zimné pneu v období od 1. listopadu do 31. března v případě že:

  • na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza
  • nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza

Pokud celou formulaci zjednodušíme,měli bychom mít dle zákona zimní pneumatiky v tomto čase v případě, že je na silnici sníh nebo led, nebo hrozí, že v nejbližším období bude.

Zimní pneu

Zimní pneu

Jak je to se zimními pneumatikami v zahraničí?

Pokud v zimně vyrážíte do zahraničí, nezapomeňte si nastudovat místní zákony. Povinnosti pro řidiče se mohou v jednotlivých zemích lišit. V Německu a Rakousku jsou zimní pneu povinné dle aktuálního stavu počasí, Polsko zase naopak použití zimních pneumatik jen "doporučuje".

Proč musíme přezouvat na zimní pneu

I v našich relativně "mírných" podmínkách je použití zimních pneumatik bezpodmínečně nutné. Letní pneu jsou je proti zimní tvrdší a dezén je navržen k rychlému odvodu vody. Při klesajících teplotách pak směs použitá pro výrobu letních pneu tuhne a ve výsledku dochází k prodloužení brzdné dráhy.

Zimní pneu mají směs měkčí a obsahuje příměsi, jako například siliky a rostlinné oleje. Výsledkem je pak vyšší přilnavost pneu k vozovce a samozřejmě kratší brzdná dráha.

Levné ale kvalitní zimní pneu

U pneumatik si vždy nezapomeňte před zimou zkontrolovat jejich stav. Hloubka dezénu by neměla být menší než 4 milimetry a jejich stáří se doporučuje maximálně 4 roky. Rozhodně neuvažujte o tom, že na jedné nápravě necháte letní pneu. Přezuta musí být všechna 4 kola.

Při nákupu se neřiďte vždy cenou. Vyplatí si sledovat každoroční testy renomovaných časopisů a institucí a vybrané pneu nakupovat od osvědčených výrobců. Nákup také nenechávejte na poslední chvíli, zvláště menší eshopy mohou mít s doručením objednávky problém.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner