Japonsko zastavilo výrobu

Japonsko zastavilo výrobu


Díky vlivům obrovského zemětřesení a vlně tsunami se v Japonsku zastavila výroba téměř všech automobilek. Některé zasáhla vlna tsunami, jiné zase zemětřesení a ty zbylé zavřeli výrobu kvůli bezpečnosti svých zaměstnanců. A aby toho nebylo málo, začalo se k tomu přidávat nebezpečí z ozáření a radioaktivního spadu z mraku, který se vznáší nad Japonskem po několika násobných výbuších v jaderné elektrárně Fukushima.

Díky tomu je Japonsko ochromené a bez elektřiny, lidé skupují zásoby jídla a pití, uzavírají se doma nebo prchají ze země. I díky těmto vlivům se v Japonsku téměř vše zastavilo.

Toyota zavřela 14 továren, Nissan čtyři, Fuji pět, Honda, kterou zasáhlo zemětřesení zavřela dvě továrny a ze třiceti jejich zraněných zaměstnanců jeden zemřel. Mazda a Subaru zavřeli továrny až do neděle a Mitsubishi podle plánu chtělo otevřít již ve středu, ale stále se neví jak to bude s výrobními díly od japonských dodavatelů.

Vlna tsunami mimo jiné zníčila i 2.300 vozů od Nissanu a Infiniti, určených pro vývoz do USA. Automobilka Nissan se aktivně podílí na řešení následků ze zdrcujících katastrof. Poskytla 30.000.000 jenů nestátní neziskové organizaci Japan Platform, která se stará o oběti postižené katastrofou, dalších 400.000.000 jenů bude určeno pro zaplacení následků zemětřesení. Automobilka nabídla humanitárním organizacím i jejich 50 aut.

Krom zavření továren na výrobu aut hrozí i nedostatek náhradních a výrobních dílů. Tento nedostatek zasáhne továrnu Subaru v americké Lafayette v Indianě, kde se vyrábí modely Legacy, Toyota Camry, Tribeca a Outback. Toyota uvedla, že obnoví výrobu náhradních dílů ve svých sedmi závodech. Prvně prý bude vyrábět pro domácí trh a od pondělí by měla začít vyrábět i pro vývoz za moře.

Takto drastický tah by se Evropy neměl nijak dotknout. Všechny automobilky zde totiž mají své továrny, Evropa by teda neměla pocítit uzavření japonských automobilek.

Hromadné zavírání továren však není jen akcí automobilek, ale celková. Elektronický gigant Sony například přerušil výrobu v osmi továrnách, což postihne výrobu Li-Ion baterií, které dodává dalším výrobcům notebooků a z části se zastaví i výroba nové herní konzole Playstation 3. Toshiba musela na čas pozastavit výrobu a po obnovení zřejmě potrvá omezený provoz. Pozastavila se tedy výroba pamětí pro nový iPad 2, který se právě začal prodávat a kvůli velkému zájmu se prodej nedá pokrýt ze skladových zásob.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner