James May o autech

James May o autech


"Přichází hodina, přichází muž," anglické přísloví, pravděpodobně související s Janem 4:26.

Myslím si, že je čas, aby toto přísloví bylo upraveno a aktualizováno pro 21. století. V tuto dobu,
když přichází muž, pravděpodobně přichází v autě. A když přichází auto, je to jako předzvěst o muži, a hodně o něm prozrazuje.

Takže. Všichni jsme obeznámeni s myšlenkou, že jsme tak nějak to, co řídíme a to, že volba auta o muži prozrazuje tolik, jako obsah jeho iPodu, nebo skryté bity na jeho hard-disku (na chvíli z tohoto vynechám ženy).

Ale myslím si, že je to až moc obecné. Nyní si myslím, že to není model co ho definuje, ale model představuje individuální vzor, za kterým si stojí. A takto se elegantně dostávám k mému partnerovi, kterého můžeme za účelem tohoto kousku pojmenovat Bill.

Bil je muž, s kterým jsem před třemi lety vstoupil do odvážného a pravděpodobně život měnícího obchodního vztahu. A to tak, že jsme kombinovali naše silné stránky a navzájem si rušili naše slabosti (např. můj obchodní postřeh), měli jsme se stát komerčně silnými, konkurenceschopnými a bla bla bla.

Jsou to média, ale nebyli zde žádné konferenční místnosti, PowerPoint prezentace, studie proveditelnosti projektu, porady managementu, golf nebo ty další nepochopitelné věci inzerované na velkých plakátech na letišti. Setkali jsme se v kavárně, načmárali jsme něco na kousek papíru a dohodli jsme se na podmínkách.

Měl jsem rád toho chlápka, Billa. Měl dobré nápady, horlivý přístup, zdravou drzost při obvyklých činnostech a nedostatečný ohled na všeobecné znalosti. Ale rozuměl papírování. Potřásli jsme si rukama a on mi navrhl, že mě odveze domů. A pak jsem viděl jeho auto.

Jak se ukázalo, nebylo to špatné auto: 2002 BMW 3. série, avšak automatická převodovka. Ale je přece z medií, takže zjevně nemůže ve skutečnosti umět řídit. Jak jsme kličkovali přes hlavní město zpět ke mně domů. Nemohl jsem si nevšimnout, že přístrojová deska ukazovala, že nefungují dvě zadní žárovky.

"Máš tam pár žárovek," naznačil jsem ochotně. "Já vím," odpověděl, a pokračoval ve vyprávění o penězích.

Nyní rychle skočíme na minulý týden, tři roky velmi úspěšných obchodů, a pak nadešel moment, kdy jsem díky pár důvodům, byl nucen půjčit si jeho auto. Byl jsem ohromen zjištěním, že ty dvě stejné žárovky byly stále rozbité.

V hrudi jsem pocítil neklid. Období posledních tří let bylo dobré, nebo nebylo? Moje štěstí bylo nerozdílně spojeno s tím mužem, který nebyl schopen změnit pár žárovek na autě, které používal téměř každý den. On byl mozek obchodu v tomto vztahu. Co dalšího ještě zanedbal?

Pak jsem zpomalil před kruhovým objezdem a palubní displej potvrdil, že jedno z brzdových světel také nefunguje. Teď už hněv explodoval v jádru mé duše, jak moc nafouknutý nafukovací míč. Bylo jasné, že jeho auto nebylo v servisu od té doby, co jsem ho poprvé potkal, protože žádný servis BMW by se nevěnoval výměně oleje, brzdových destiček a všeho ostatního bez povšimnutí pár rozbitých žárovek. Teď jsem musel předpokládat, že MOT (Ministry of Transport - pravidelný test bezpečnosti vozidla ve Velké Británii), pokud tu nějaký byl, byl proveden v testovací stanici, jejíž jméno začíná na 'The' a končí na 'Arms'.

Při procházení do levého pruhu na dvouproudovém přejezdu, jsem si všiml, že zpětné zrcátko na straně spolujezdce bylo znovu poskládané ze střepů, jako většina věcí v televizi, pomocí elektroizolační pásky. Jaký nespolehlivý chlap. A navíc ani klimatizace nefungovala - zjevně byla bez vzduchu, uzavírání zamklo pouze tři ze všech dveří, v kufru byla obrovská výduť a po podlaze se válely poloprázdné balíčky chipsů. "Ale já jsem řídil celou cestu z Londýna," slabě zaprotestoval. Byli jsme v Severním Devonu.

Jak může tento muž přistupovat k obchodu pozitivně naladěný, když nejmenší svědectví o jeho zklamání jako člověka, svítí před jeho očima vždy, když položí svou nohu na brzdový pedál? Jak ho může jeho žena milovat?

Můj pracovní vztah s člověkem, který zneužívá své auto, bude vždy jedním ze složitých, protože já se starám o takové věci. Pracovali byste s člověkem, který kope do štěňat? Neježili by se vám chlupy, kdybyste viděli rolníka špatně zacházet s mezkem? Tak takové to je.

A jednoduchý fakt je, že jsem svěřil administrativní stránku našeho nešťastného dobrodružství, poloviční omluvě za obchodního partnera, a teď se podívejte. Tři roky neschopnost se dostat k výměně žárovky. Co když žlutohnědá obálka z kanceláře VAT (něco jako daňový úřad) nebo Obchodního rejstříku leží podobně opuštěná někde na jeho stole? Jsem absolutně vyděšený.

Měli jsme zasedání. Tento měsíc Bill dostane nové auto. Nebo dohoda končí.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner