Jak vybrat kameru do auta? Není to zase tak složité

Jak vybrat kameru do auta? Není to zase tak složité

Kamery do auta zažívají v posledních letech velký rozmach. A není se čemu divit. Na silnicích se stále častěji setkáváme s agresivními řidiči, nedbalými chodci i cyklisty. Právě kamera pak většinou rozhoduje například o důkazu vaší neviny při autonehodě, dokáže identifikovat pachatele i potvrdit vyplacení pojistného. Zkrátka vám může v mnoha případech ulehčit život a také ušetřit peníze. Nevíte, podle čeho kameru koupit? Pak vám možná pomůže dnešní článek.

Vybírejte podle několika kritérií

Při výběru si dávejte pozor hned na několik věcí. Nerozhoduje jen cena. Nejlepší kamera do auta by měla mít i další kvalitní kritéria, jako jsou:

  • rozlišení,
  • úhel záběru,
  • kapacita paměti,
  • frekvence snímání,
  • výdrž baterie.

Dobré rozlišení

Rozlišení je základním parametrem kamery a dělíme ho do dvou kategorií. První je HD a druhá je FullHD. Nadstavbou je pak Super FullHD rozlišení poskytující nejkvalitnější záběry. Logicky platí, že čím vyšší rozlišení, tím kvalitnější záběr. Určuje i snímkovací frekvenci a ovlivňuje nahrávání v noci.

Úhel záběru rozhoduje o zásadních věcech

Širší úhel poskytuje lepší perspektivu a možnost vidět více událostí. Kamery do auta mají ve většině případů úhel mezi 120 – 170 stupni. S tím byste si měli vystačit.

Kapacita paměti se liší

Vybírat můžete z mnoha variant - SD, mikro SD, SDHC, mikro SDHC nebo mikro SDXC. Kapacita má samozřejmě vliv na cenu přístroje.

Frekvence snímání

Tato frekvence se měří takzvaným fsp, což je frame per sekond. Jde o počet zachycených a zpracovaných snímků za jednu sekundu. Běžně vám postačí 25 fsp. Pod tuto hodnotu byste však rozhodně neměli kameru kupovat. Obraz bude nekvalitní a mnohdy vám nic „neřekne“.

TrueCam A7s Radar Edition

TrueCam A7s Radar Edition

Výdrž baterie je důležitá při použití mimo automobil

Kamery jsou běžně napájeny autobaterií, takže při jízdě není baterie potřeba. Ta je důležitá ve chvíli, kdy potřebujete natočit například místo nehody nebo nechat kameru zapnutou na parkovišti. Doba výdrže baterie je obvykle jedna až dvě hodiny.

Další užitečné funkce

Kromě těchto kritérií některé kamery do auta obsahují ještě další rozšiřující funkce, které jsou velmi užitečné. Je to například G-senzor identifikují náraz vozidla a uzamykající tento záběr, automatický start, který kameru zapne při nastartování, nebo detekce pohybu, jenž zajišťuje zapnutí kamery při nějakém pohybu. Užitečnou funkcí je také noční vidění.

Pomůže vám test kvality

Chtěli byste si koupit takzvanou černou skříňku i vy, ale stále nevíte, kterou si vybrat? Pak vám výběr může zjednodušit i TestKvality.cz, kde se dočtete o osmi nejlepších kamerách do auta. Zde patří například kamera DOD LS470W+, která má automatickou kalibraci času pomocí GPS, HUD kompas, špičkový snímací senzor CMOS Exmor od Sony, G-senzor a mnoho dalších důležitých funkcí. Dozvíte se rovněž něco o kameře TrueCam A7s Radar Edition, Mio MiVue 698 Dual nebo Garmin DVR Dash Cam 35.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner