Jak vybírat zimní pneumatiky?

Jak vybírat zimní pneumatiky?

Podzim definitivně oznámil svou nadvládu a pro řidiče to znamená, že by měli svá aut začít připravovat na zimu. Kromě kontroly stavu spotřebních dílů, především brzd a dalších částí podvozku a výměny provozních kapalin byste se měli zaměřit na přezutí pneumatik.

Zimní pneumatiky zajistí klid duše a šetří čas i peníze

Zákon sice neukládá povinnost mít obuté zimní gumy, nicméně po 31. říjnu nesmíte vyjet, pokud je vozovka pokrytá vrstvou sněhu nebo ledu. Navíc existují úseky, kde je zimní výbava povinná, nehledě na to, že směs používaná na výrobu zimních pneumatik v nižších teplotách výrazně zkracuje brzdnou dráhu a zlepšuje jízdní vlastnosti vozu. To samozřejmě znamená vyšší bezpečnost, ale také časovou úsporu, protože s vhodným obutím si můžete dovolit přeci jen svižnější jízdu. Také je důležité si uvědomit, že plynulá jízda optimální rychlostí šetří pohonné hmoty.

Jak přezout auto bez starostí?

  • Pokud má dezén vašich zimních pneumatik méně než 4 mm, je čas je vyměnit
  • Pečlivě si zjistěte potřebný rozměr
  • Na přezutí se objednejte s předstihem, ať vás nezaskočí první sníh nebo náledí
  • Zvažte, jak uskladníte své zimní pneumatiky – řada servisů vám je za pár korun uloží přes zimu u sebe

Platí, že čím dražší značka, tím lepší pneumatiky?

Při výběru pneumatik se motoristé zpravidla řídí několika strategiemi – první z nich je rozpočet. Sice, jak si později ukážeme, není nejlepší brát to nejlevnější, ale jakékoliv nové zimní pneumatiky jsou od listopadu do března určitě lepší, než sjeté letňáky. Druhou strategií při výběru pneumatik bývá spolehnutí na oblíbenou značku. Sázka na vlastní zkušenosti je samozřejmě rozumná, ale postupem času se kvalita produktů jednoho výrobce může měnit, nehledě na to, že ostatní ho mohou kvalitou přeskočit. Třetí častou volbou, pokud není řidič omezen rozpočtem, je koupě renomované značky, jakou jsou pneumatiky Nokian, Hankook, Goodyear a podobné prémiové obutí. Jak ale ukázal tento test magazínu Auto Bild, pravidlo, že drahé pneumatiky = lepší pneumatiky, už dávno neplatí.

Pohled na testy pneumatik vám usnadní rozhodování

Testování pneumatik vám může napovědět, jakou cestou se vydat, pokud hledáte dobré řešení v poměru cena/výkon. Téměř každý rok se objeví jedna či dvě levnější značky, které za sebou nechají několik prémiových. Často jde například o výrobce Fulda, Debica či Semperit. Výsledky testů samozřejmě nezohledňují vaše osobní preference – existují řidič, kteří jsou již dlouhé roky zvyklí na jednu značku pneumatik a při přechodu na „lepší“ se jim ovladatelnost vozu může jevit jako subjektivně obtížnější. Další námitkou může být zaujatost těch, kdo testy provádí. Přesto jde o užitečnou nápovědu. Pokud vás zajímá dlouhodobé hodnocení zimních pneumatik ze strany samotných řidičů, můžete se podívat na průběžné výsledky tohoto zajímavého projektu.

Vlastnosti pneumatik od jednoho výrobce se mohou lišit v různých rozměrech

Aby to nebylo tak jednoduché, rozhodně neplatí, že se podíváte na výsledky testu, koupíte pneumatiky od vítěze a máte vyhráno. Velkou roli hraje také konkrétní rozměr. Pokud tedy na svá kola potřebujete jinou velikost gum než je ta, která byla testovaná, raději zbystřete. Stejně důležitým aspektem je také to, že tentýž typ pneumatiky může různým modelům aut dát úplně jiné jízdní vlastnosti – je to především kvůli odlišnému rozložení hmotnosti a vyladění převodovky. Ani zde ale nejsme zcela bez vodítka. Na tomto webu si můžete zadat značku a model vašeho vozu. Následně pak zjistíte, s jakými zimními pneumatikami jsou ostatní majitelé stejného auta spokojeni nejvíce.

Věříme, že těchto pár rad vám usnadní rozhodování při výběru zimních pneumatik a přejeme vám bezpečné podzimní a zimní cestování.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner