Jak správně vybrat motorový olej?

Jak správně vybrat motorový olej?

Občas se vám může zdát výběr motorového oleje velmi složitý, protože označení některých olejů může působit jako začarované tajné kódy. Proto si tyto čísla v dnešním článku trochu objasníme.

Co dělat když se rozsvítí kontrolka

V první řadě je dobré zkontrolovat měrku v motorovém prostoru. Pokud měrka ukazuje dostatek oleje, pak nebudete problém v jeho množství, ale někde jinde. V tomto případě je nejlepším řešením navštívit autorizovaný autoservis a udělat vše podle jejich doporučení. V případě že se množství oleje blíží u rysky k miminu nebo je dokonce pod ryskou, musíte okamžitě olej dolít.

Vyberte správný motorový olej

Při výběru oleje se řiďte pokyny výrobce a používejte maziva k vašemu vozu určená s určenou specifikací. Důležitá je specifikace ACEA či API, která určují výkonnostní třídu. Podle ní poznáte to, zda se olej hodí do vašeho motoru. Všímejte si také klasifikace SAE, jež určuje viskozitu, a máte u nich možnost výběru z několika tříd.

Důležitá je výkonnostní třída

Kvalita všech motorových olejů je dána nejen výrobcem, ale hlavně výkonnostní třídou ACEA nebo API. Právě ony určují, zda se olej používá do benzínových či vznětových motorů, jedná-li se náplň s prodlouženým intervalem výměny nebo olej pro motory s přímým vstřikováním. Jsou také vodítkem, k tomu, pro jak staré motory olej použít. Uvedeme vám příklad: API SJ je označení náplňe pro agregáty z roku 1996 a mladší. ACEA A1/B1 popisuje olej s běžným intervalem výměny. A označuje použití pro benzínové motory, B pro dieslové. ACEA A3/B3 jsou používány u vysoké zátěže a prodloužený interval výměny. ACEA A4/B4 se hodí pro agregáty s přímým vstřikováním. Nezapomeňte, že značení výkonnostních tříd se povyšuje nad vše ostatní.

Motorový olej ukazuje také typ oleje

Dále je označení syntetického či minerálního oleje. 0W nebo 5W je syntetický olej, polysyntetický je označen 10W a minerální jsou všechny ostatní s vyšším číslem. Ve většině případů se používá 15W, méně často 20W. Číslice před písmenem W označuje, v jakých teplotách motor nastartuje. Čím je nižší, tím je olej řidší, čímž pádem tekutější a za studena lépe maže. Takže na zimu bude vhodnější 5W–40 než 10W-40. Druhá číslice za pomlčkou je označení hustoty za vysokých letních teplot. Čím vyšší číslice, tím může být také vyšší okolní teplota. V našich podmínkách je nejlepší číslo 40 a 50. Číslo 60 je vhodný při automobilových závodech a 30 je zase krajní mez. Při dolívání oleje se řiďte pokyny, ale měli byste také dolévat produkt stejné značky i viskozity, protože promíchání přísad by nemuselo dělat dobrotu. Při použití řídké náplně by to mohlo být auto nevratně poškozeno. Například použití oleje s třídou 0W-40 místo 5W-40 způsobí trhání mazacího oleje a to pak přidření ložisek na klikové hřídeli.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner