Jak postupovat při výběru správné zimní pneumatiky

Jak postupovat při výběru správné zimní pneumatiky

Těsně před příchodem zimní sezóny se na nás mnoho čtenářů obrací s dotazy, jak vybrat vhodné zimní obutí pro svůj vůz. Rozhodli jsem se připravit článek, který shrnuje základní problematiku a usnadní vám  výběr v dnešní široké nabídce výrobců. Jedná se o všeobecné rady, které uplatníte nejen před koupí zimních pneu.

Při výběru pneumatik mějte vždy na paměti, že kupujete jednu z nejdůležitějších částí vozu. Zajišťují totiž spojení automobilu s vozovkou a  brzdění.  Výběr bychom tedy rozhodně neměli podcenit.

Jaké funkce vlastně pneumatika plní a co od ní požadovat?

  • Drží směr a přenáší váhu - Zásadními funkcemi pneumatik je jejich příčné vedení a přenos váhy vozu na vozovku. Například při brzdění a akceleraci dochází k velké excentricitě rozložení váhy.
  • Tlumení nerovností povrchu - Další funkcí je tlumení rázů vznikajících při pohybu vozidla po nerovném povrchu. Může tak znatelně přispívat k  jízdnímu  komfortu a v neposlední řadě šetřit nápravu vozidla.
  • Přenos výkonu motoru na pohyb vozu - Kvalitní obutí může bezesporu ovlivnit výkon vašeho vozu. V mnoha testech se pak sleduje také délka brzdné dráhy.
  • Životnost - Parametr, který by jste měli sledovat velmi pečlivě. Má na něj vliv nejen kvalita provedení, ale také náš styl jízdy a správná péče.

Při výběru začínáme správným rozměrem pneumatiky

Pokud si nejste jisti správným rozměrem pneumatik na vašem voze, zkontrolujte jednoduše technický průkaz.  V sekci "Označování pneumatik" naleznete přesné pokyny výrobce. Správný rozměr pneumatik musíte mít  nejen kvůli bezpečnosti, ale můžete být za jeho nedodržení pokutování.

Výběr zimních pneu

Výběr zimních pneu

Výkon vozidla a styl vaší jízdy by jste měli vždy zohlednit

Jste klidný řidič preferující rozvážnou a ekonomickou jízdu, nebo máte duši závodníka a rychlá jízda je pro vás denní chleba? Styl vaší jízdy hraje při výběru pneumatiky velkou roli. Stejně tak sledujte při výběru také výkon vašeho vozu. V nabídce většiny výrobců naleznete sportovní pneumatiky sestavené speciálně na vysoký výkon a zátěž, stejně jako komfortní pneumatiky nabízející především stabilitu a pohodlné jízdní vlastnosti.

Jezdíte jen po městě, nebo křižujete dálnice?

Ano, i typ povrchu a jeho stav hrají roli při výběru správných pneu. Ve městě se můžete setkat s různou úrovní kvality vozovky - od asfaltu, kostek až po silné výmoly. České dálnice jsou nejen zkouškou nervů, ale mnohdy také očistcem pro pneumatiky.  Z výše uvedeného je tedy patrné, že při koupi  rozhodně vynechte nejlevnější a z pravidla méně kvalitní pneu a volte rozumný kompromis mezi cenou a kvalitou.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner