Jak na výběr autosedačky

Jak na výběr autosedačky

Autosedačka je jednou z klíčových položek výbavy, kterou musí nastávající rodiče pro svou ratolest obstarat. Autosedačka by měla být pro dítě především bezpečná. Víte, na které parametry se zaměřit, aby tomu tak skutečně bylo? Pojďme se na ně společně podívat!

Hmotnost  a zdravotní stav dítěte

Velmi důležitá je váha vašeho potomka. Autosedačky se totiž dělí právě podle hmotnosti dětí do určitých skupin, a to podle evropských norem. Konkrétně se jedná o skupiny 0, 0+, I, II, III a jejich kombinace, což jsou nastavitelné rostoucí sedačky. Děti rostou, a tak je nutné pořizovat autosedačky úměrně jejich věku a velikosti. Každé dítě je navíc jinak velké. Svou roli by taktéž měl hrát zdravotní stav vašeho potomka. Jestliže jste tedy rodičem dítěte s vývojovou vadou či jiným postižením, výběr autosedačky přizpůsobte i tomuto faktu. Ne každá totiž musí vyhovovat specifickému ukládání dítěte do sedačky.

Typ auta

Odborní redaktoři portálu Spotřebitelov.cz, kteří jsou také autory článku obsáhlého článku Jak vybrat autosedačku, doporučují nepodcenit při výběru také specifikace automobilu.

Při výběru by vás měl zajímat sklon sedáků v zadní části automobilu, typ karosérie, podlaha, délka bezpečnostních pásů nebo typ ukotvení předních sedadel. Pamatujte, že jedině řádně připevněná autosedačka bude pro vaše dítě bezpečná. Ne každá autosedačka se bude hodit do kteréhokoliv auta. Faktorů je opravdu mnoho, a tak je nejlepší si autosedačku v autě vyzkoušet. Rozhodně tedy nekupujte zajíce v pytli a s výběrem si dejte záležet.

Pohodlí dítěte

Ano, i tento faktor je důležitý. Dítěti se v autosedačce musí sedět pohodlně, zejména pořádáte-li delší projížďky v autě. Dítě by se totiž mělo v autosedačce hýbat jen minimálně, a tak je jeho pohodlí opravdu důležité. Svou pozornost tedy věnujte i polstrování, které by mělo být měkké a prodyšné, aby se dítě při jízdě autem příliš nepotilo. Výhodou jistě bude i možnost potah ze sedačky sundat a vyprat. Téměř nezbytností je pak samozřejmě možnost osobně si daný model sedačky vyzkoušet. Pokud to pro vás není možné, doporučujeme pro vás využít dostupné odborné recenze sedaček.

Cena

Šetřit na bezpečnosti opravdu není dobrý nápad, zvlášť, jestli se jedná o vaše potomky. Výběr autosedačky tedy opravdu nepodceňujte a pořiďte opravdu kvalitní model, který prošel náročnými bezpečnostními testy. Chcete-li ušetřit a koupit sedačku z druhé ruky, nedělejte to. Stav takové autosedačky totiž nemusí být takový, jak prodejce uvádí, a vám by to mohlo v budoucnu zavařit. Autosedačka mohla být poškozena při autonehodě a drobné defekty nemusí být viditelné. Pokud jste sami prodělali dopravní nehodu, raději po ní pořiďte ze stejného důvodu autosedačku novou.

 

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner