Jak dopadly v testu ADAC zimní SUV pneu s rozměry 215/65 R16?

Jak dopadly v testu ADAC zimní SUV pneu s rozměry 215/65 R16?

Zimní sezóna se nezadržitelně blíží a spousta řidičů bude jako každý rok vybírat zimní obutí pro svůj vůz. Před koupí se vždy vyplatí pozorně sledovat aktuální testy a recenze. Mezi nejprestižnější  autory testů pneumatik patří jednoznačně německý autoklub ADAC.  V dnešním článku se podíváme na jeho test šestnácti zimních pneu  pro SUV s rozměrem 2015/65 R16. Testování probíhalo na mokré, suché, zasněžené i ledové dráze. Dobrou zprávou je, že jen jediná pneumatika nebyla porotou doporučena.

Jaké funkce vlastně pneumatika plní a co od ní požadovat?

I sebelepší recenze nám nebude příliš platná, pokud si neujasníme základní principy fungování a naše požadavky na zimní obutí. Pro úplnost tedy dodáme, že pneumatiky zajišťují spojení automobilu s vozovkou a v neposlední řadě také brzdění. Jedná se tak o jednu z nejdůležitějších částí vozu. Výběr správného dezénu a výrobce rozhodně nedoporučujeme podcenit.

Tlumení nerovností  vozovky . Pneumatika dokáže lépe či hůře tlumit nerovnosti povrchu, po kterém se vozidlo pohybuje. Její kvalita tak znatelně přispívá ke komfortu jízdy a šetří nápravu vozidla.

Drží směr a přenáší váhu. Základními funkcemi pneumatik je jejich příčné vedení a přenos váhy vozu na silnici. Například při brzdění a zrychlování dochází k velké excentricitě rozložení váhy.

Přenos výkonu pohonné jednotky  na pohyb vozu. Kvalitní obutí může znatelně ovlivnit výkon vašeho auta. Moderní testy také sledují, jaká je délka brzdné dráhy na různých površích.

Životnost - Kromě výše uvedených parametrů by vás jistě mala zajímat i ekonomická stránka.  Životnost pneu ovlivňuje nejen kvalita  provedení, ale i styl jízdy a péče o pneumatiku.

Vítězové v testu ADAC 2017 zimních  pneu 215/65 R16?

1.Dunlop Winter Sport 5

Vítězem testu se stala pneu Dunlop Winter Sport 5. První místo na mokré vozovce a druhé místo na ledu ji řadí jednoznačně na špici. Jistě oceníte nízký valivý odpor a menší náchylnost k opotřebení. Vytknout se jí dá jen vyšší míra hluku. Jednoznačně se ale jedná o skvělou pneumatiku, která je jako dělaná pro tuzemské zimy.

Dunlop Winter Sport 5

Dunlop Winter Sport 5

2.BFGoodrich G-FORCE WINTER 2 SUV

Americká značka BFGoodrich se většinou v testech neumísťuje nijak vysoko, ale také si drží stabilní punc kvality. Druhé místo bylo proto velkým překvapením. Pneumatika za Dunlopem pokulhává v chování na mokré a suché silnici. České řidiče ale jistě zaujme cena, která je cca o 20 % nižší než jiné prémiové značky.

BFGoodrich G-FORCE WINTER 2 SUV

BFGoodrich G-FORCE WINTER 2 SUV

3.Goodyear UltraGrip Performance Gen-1

Bronz vůbec není špatný. To platí dvojnásob i v případě zimní pneu Goodyear UltraGrip Performance Gen-1. Kromě vynikajících vlastností na sněhu a mokru u tohoto dezénu oceníte jeho vliv na nízkou spotřebu paliva. Pneu také velmi dobře tlumí nerovnosti, což se projeví na komfortu jízdy.

Goodyear UltraGrip Performance Gen-1

Goodyear UltraGrip Performance Gen-1

Volbou některé z výše uvedených pneu rozhodně chybu neuděláte. Pokud vás zajímají i ostatní výsledky a celý žebříček, najde jej na webu pneumatiky.cz zde.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner