Hammond vs. technologie

Hammond vs. technologie

Hammond vs. technologie
Tahle technologická revoluce… je vážně kravina, nemyslíte? Chci říct, když byla průmyslová revoluce, tak se opravdu něco dělo. Nebe potemnělo dýmem z uhlí spalovaného v nově postavených továrnách a vlacích. Všichni tkalci byli propuštěni a mžourali poprvé ve svém životě do slunečního světla - kterého nebylo pod vším tím dýmem moc – a učili své drsné tkalcovské prsty ovládat lopaty a primitivní stroje. Teď jsem možná překroutil některá historická specifika, ale o co mi šlo ve skutečnosti: Kde je ta nynější revoluce?

Slíbili nám technickou a komunikační revoluci, která rozhoupe celý svět a změní naše životy. Jaké rozdíly ale tahle technika a komunikace znamená pro řidiče? Jistě, můžou díky internetu najít nějaké ojeté auto. Ale kde je v tomhle několikahodinovém ťukání do počítačové klávesnice, jako ubohý poloslepý datel, ta krása toho, kdy jsme mužně vycházeli ze záchodu s výtiskem Auto Trader v ruce, jak jsme byli zvyklí?

Ano, můžeme používat internet v našich mobilech v hospodách, abychom si vyhledali nějaká fakta a mohli předložit pádné argumenty na to, ve kterém roce se přestala vyrábět Cortina nebo kolik variant motorů měl originální Focus. Ale všechna fakta, která můžeme na internetu najít, úplně všechna, jsou špatná, takže k čemu to je? Jediní lidé, kteří znají odpovědi na tyhle otázky ve skutečném slova smyslu, jsou už dávno mrtví nebo strávili příliš mnoho času hraním hry Angry Birds, takže jejich mozky stejně přestaly fungovat.

Většina z nás každé ráno vstane, nasedne do auta a odjede do práce. Technologie a komunikace našim automobilům dovolila, aby byly o něco málo více, než jen náhrada za koně. Ano, jezdí rychleji, ale díky tomu jen jezdíme do větších vzdáleností a strávíme na cestě stejně dlouhou dobu, jakou bychom strávili v sedle koně. Jedinou skutečnou výhodou automobilů je, že nekálejí na ulicích. Ale i o tom se dá polemizovat, protože mnozí politikové a ochránci přírody se nechávají slyšet, že i když nekálejí na silnici, tak kálejí do ovzduší a nakonec nás všechny zabijí.

Včera jsem na kraji silnice spatřil mladou slečnu, která naříkala, že zrušila svému otci auto, protože v něm neměla zabudovaný žádný radar, který by ji upozornil, že zpoza rohu vyjede Corsa. Neměla po ruce žádnou technologii, která by pomohla nehodě předejít, jen bezpečnostní pás, který ji udržel v sedadle, když pohřbila tatínkova Golfa v živém plotu. Kdyby měla koně, ten by cítil, že se blíží jiný kůň a zastavil by. Pravděpodobně.

Takže kde ta technologie je? Proč se nemůže moje 911 napojit na satelit a stáhnout si novou mapu pro moji řídící motorovou jednotku, která by vyhovovala mé náladě, protože se dnes cítím trochu smutně? Proč ho musím přes půl země řídit já, aby mohl ten nějaký chlápek dovnitř zapojit svůj laptop a postarat se o to, když to mohl udělat online během mé cesty? Pokud může nový Mercedes S-Class zmonitorovat 74 různých věcí na svém řidiči, aby se ujistil, že neusíná za volantem, proč nemůže objednat bonboniéru k narozeninám pro moji ženu, která by pro mě byla připravená na nejbližší benzinové stanici, kde se zastavím, protože ví, že potřebuju trochu postrčit?

Existuje spousta druhů automobilů, o kterých se tvrdí, že jsou vyrobeny na hraně a jsou technologicky vyspělejší. No, pokud jsou tak chytré, proč i tak musím každé ráno vykouknout z okna, abych zjistil, jestli budu potřebovat svetr? To auto stojí venku celou noc, tak proč mi nedá vědět pomocí mých hodinek? Tyhle automobily jsou pevné jako cihly – ale stále nejsou o nic vyspělejší než zvířata.

Hands-free telefony nefungují, přední sloupky stále blokují výhled, stále si musíme v zimních ránech ničit kreditní kartu, když seškrabujeme námrazu z předního okna a stále musíme trávit minimálně půl hodiny kroucením se za volantem a upravováním sedadla po tom, co náš vůz řídila naše žena – ať už máme elektrická sedadla nebo ne – a regulace prokluzu vždy vstoupí do hry, až už je zatraceně pozdě. Automobil vás nedokáže analyzovat, když do něj poprvé nasednete a nedokáže poupravit trochu citlivost plynového pedálu, protože jste trochu napjatí a celou noc jste nespali.

Rád bych ale prohlásil, i přese všechna tvrzení výrobců automobilů, že tomu tak není, že automobily jsou technologiemi, které dělají ten nejpomalejší pokrok směrem k bezpečné, digitální, pastelově zbarvené, technologické a komunikací poháněné budoucnosti, která nás očekává. Stále je to jen velká hromada kovu, jednoduchý stroj, který musíme obsluhovat.

Díky bohu.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner