Google představil svůj samořídící automobil

Google představil svůj samořídící automobil

První prototyp tohoto samořídícího automobilu je tady. Žádný volant nebo pedály a maximálka 40km/h.

Žádný volant k řízení. Žádné pedály k brzdění. Žádný adaptivní, tří stupňový tlumící systém. Vše co dostanete, jsou tlačítka START a STOP a dvě pohodlná sedadla.

Tohle je samořídící auto Google.

Google projekt autonomního automobilu začal již před několika lety, ale teprve nyní došlo k vizuálnímu kontaktu jeho prototypu s obyčejnými lidmi. A je nutno konstatovat, že tento prototyp vypadá jako něco co patří spíše do světa Pokémonu. Asi  to bude díky rozměrům a překvapenému výrazu na masce auta.

Uvnitř není nic než dvě sedadla, trochu prostoru na zavazadla a dvě tlačítka. Přesně tak, nenajdete zde volant, pedál plynu ani brzdu – jen monitor ukazující vaši cestu.

Všechna obtížná práce řidiče je vykonávána softwarově, za pomoci senzorů umístěných po celém autě. Tyto senzory detekují okolí auta až na vzdálenost dvou fotbalových hřišť (když mluvíme o fotbalu, nejspíš to budou hřiště fotbalu amerického) ve všech směrech. Nikde se nepíše o hnacím ústrojí tohoto vozidla, ale dá se předpokládat, že půjde o nějaký elektromotor.

Google plánuje vyrobit asi 100 takových to prototypů s maximální rychlostí 40km/h. Jejich testování pak bude probíhat nejspíš toto léto na kalifornských silnicích.

A proč to Google dělá? Pro revoluci v dopravě. Aby zabránil opilci způsobeným nehodám, dal možnost svobodného pohybu starším nebo postiženým osobám. Aby odlehčil na onom „břemenu řízení“. I když si nejsem jist, zda řízení Ferrari 458 Speciale napříč Itálií je skutečně břemeno…

A ano. Samozřejmě bude potřeba prosadit ještě nesmyslně mnoho různých legislativních opatření, aby se mezi námi takovéhle autonomní autíčko mohlo prohánět, ale ten čas se již blíží. A blíží se rychle.

Ale řekněme si – není to trochu děsivé? Jistě, vše vypadá skvěle, dokud jsou na naší straně. Co když však začnou vnímat ten pocit řízení a závodit mezi sebou? Jak bez volantu a pedálů zabráníme jejich svobodné vůli? Osobně jsem trochu vyděšen.

Článek přeložen z oficiálního webu Top Gearu, http://www.topgear.com/uk/car-news/google-self-driving-car-prototype-2014-05-28

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner