Ford Mondeo Titanium X Sport

Ford Mondeo Titanium X Sport


Není to žádná exotika, ale je to vzácné auto, na tom se v Top Gear shodneme všichni. I přesto, že se Bill Thomas vynasnažil představit světu hodnotného soupeře pro krále středně velikých aut se svou chvalořečenou Mazdou 6, Ford Mondeo sídlil na trůnu tu lepší část desetiletí.

Mondeo není jen miláček novinářů. Ford se nyní řadí mezi čtyři nejvýznamnější prodejce aut a má dost členů na to, aby jejich vlastníci mohli utvořit vlastní sociologickou skupinu. A zatímco se majitelům Mondeo přezdívalo "hloupí muži s hloupou prací", přinejmenším byli vždy schopni k tomu dodat: "kteří řídí skvělé auto". Například v porovnání s řidiči BMW je poráží o několik set metrů.

Důvody pro dominanci vozů Mondeo jsou řádně zdokumentované: vysokorychlostní pohodlí, vytříbená nedocenitelná konzole a ryze zábavné řízení. Díky tomu má Ford zdravý rozum, aby se nemazal s jejich předpisy.

Největší novinkou jsou dva nové motory. Naftový motor je vylepšenou verzí již existujícího 2.0 litrového EcoBoost motoru z nového S-Max a Galaxy, nabízí 236 koní oproti předchozím 197 koním, stále se spotřebou 10 litrů na kilometr. Diesel, který byl v našem testovacím autě, je působivý nový 2.2 Duratorq TDCi, s 197koňmi/9 litry na kilometr. Naftový i dieselový motor zůstávají v současných normách, ale Ford má v plánu nabídnout motor 1.6 EcoBoost z nového C-Maxu, který minulý měsíc udělal na Top Gear velký dojem.

Nejnovější exteriérové kinetické, designové vylepšení je propracované až na stupeň anonymity: kruhové LED lampy rozšiřují lichoběžníky předních i zadních světel, chromové okenní rámy a výraznější směrovky ve stylu Aston.

I uvnitř zůstává vše skvělé. Naše testovací jízda byla perfektním příkladem typického dne tohoto auta, 500-ti kilometrová silnice táhnoucí se z Paříže do Alsace. Po cestě si uvědomíte, jaké je to krásné místo. Skrytý před hlukem silnice, v rukou tradiční pevné řízení a s dostatečným štulcem od velkého dieselu, který vám pomůže předjet Rumunské náklaďáky a v plné rychlosti, se klidně můžete soustředit na nepatrnosti. Uklidňující zvuk otáčejícího se větráčku klimatizace. "EcoBoost" test, který můžete najít v menu a který známkuje vaši jízdu (nejvíce jsme byli potěšeni za pět hvězdiček z pěti). Na spodní straně je nový palubní displej – nacpaný mezi měřiče rychlosti a otáček – je nepřehledný, obtížně se z něj čte a nepodařilo se nám zprovoznit spojení s iPodem.

Ale jsme trochu nároční. Život se s ubohým starým Mondeo několik posledních let nemazlil. Alespoň zatímco jeho řidič naříká nad svým klesajícím důchodem na cestě k 19-té jamce, může odpočívat v jistotě, že stále řídí opravdu skvělé auto.


zdroj: Ford Mondeo Titanium X Sport

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner