Fiat Tipo slaví 30. narozeniny. Zůstává praktickým a prostorným vozem

Fiat Tipo slaví 30. narozeniny. Zůstává praktickým a prostorným vozem

Fiat Tipo letos oslaví 30 let od vyrobení historicky prvního kusu. Nové modely Tipo kráčejí ve šlépějích svého předchůdce, jsou to pořád praktické vozy s nízkými provozními náklady.

První vůz Fiat Tipo sjel z výrobních linek v roce 1988, což bylo až 2 roky po původně plánovaném termínu. Hned v následujícím roce získal ocenění evropské auto roku. První Fiat Tipo existoval jako pětidvéřový hatchback, oblíbená byla i jeho třídveřová verze. Tipo měřil necelé 4 metry, ale na pasažéry čekalo uvnitř vozu tehdy obrovské množství prostoru. Cestující oceňovali hodně místa pro nohy na zadních sedačkách, ale i velkorysý zavazadlový prostor.

Základní výbava na italském trhu neobsahovala ani pravé zpětné zrcátko. Na druhou stranu palubní deska byla vybavena v té době moderními digitálními zobrazovači, páky pod volantem byly dokonce podsvícené. Fiat Tipo měl víko kufru vyrobené celé z plastu a všechny plechové díly byly galvanicky pozinkované. Úprava kovu byla tak dokonalá, že auto ani po několika letech vůbec nerezavělo. Pokud jste narazili na zrezlé Tipo, mohli jste si být jistí, že se jedná o kus opravený po dopravní nehodě.

Motory a základ vozu

Platforma vozu Tipo patřila mezi vůbec první modulární základy pro automobily. Titul evropské auto roku získaly na ní postavené modely Fiat Brava a modely Alfa Romeo 156 a 147. Modulární platforma Tipo Due posloužila i jako základ pro Fiat Marea, druhou generaci Lancie Delta nebo sportovní kupé GTV.

Fiat Tipo mohlo pohánět hned 6 benzínových a tři naftové motory. Nabídka zážehových motorů začínala na objemu 1,1 litru a končila slavným šestnáctiventilovým dvoulitrem „sedicivalvole“, se kterým Tipo dosahovalo výkonu 146 koní a maximální rychlosti 210 km/h!

31578-20180302-fiat-tipor1

Fiat Tipo

Nový Fiat Tipo – automobil pro rodiny i firemní zákazníky

Na myšlenku praktického vozu navazuje i poslední generace modelu Tipo. Ta byla vyvinuta mezinárodním týmem 2000 expertů, kteří s ním během tří let najezdili více než 8,7 milionu testovacích kilometrů. Výsledkem je robustní automobil, který si poradí s městským provozem, cestami po dálnici i blouděním po okreskách.

Fiat Tipo je dostupný jako sedan, hatchback a kombi. Tipo má nápadnou příď, která zdůrazňuje šířku vozu a podtrhuje jeho dynamický výraz. Pětidvéřová varianta vyniká rozměrnými zadními dveřmi, které usnadňují přístup do zavazadlového prostoru. Ten má kapacitu 440 l (550 l u verze kombi) a řadí ho tak k nejlepším vozům své třídy z hlediska vnitřního prostoru.

Stejně jako původní Tipo má v sobě i to nové moderní techniku. Palubní systém Uconnect HD live můžete ovládat na 7 palcovém dotykovém displeji, s vaším telefonem se spáruje přes Apple CarPlay i Android Auto.

Nová generace byla vyvíjena s důrazem na nízké celkové náklady na vlastnictví (TCO), které jsou důležité pro firmy i soukromé zákazníky. Fiat Tipo se proto pyšní nejnižšími náklady na údržbu, opravy a provoz ve své třídě. Sloganem modelu Tipo i nadále zůstává výstižné: „Stačí málo, abyste získali hodně.“ Prohlédněte si skladové vozy Fiat Tipo, které vám nabízí Srba Servis.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner