Auto postavené tiskárnou

Auto postavené tiskárnou


Vzpomínáte si na tu velkou béžovou chroptící věc postavenou v rohu, která se přezdívá tiskárna a do které jste museli kupovat speciální papír, a stejně nikdy nefungovala pořádně? Vsadím se, že jste se na ni nikdy nepodívali a neřekli si "Jednoho dne bych si mohl vytisknout auto".

Jim Kor si to pomyslel. Je vedoucí projektu Urbee, který byl nedávno odhalen na technologické konferenci TEDx Winnipeg v Kanadě. Používá elektrický motor a malý motor poháněný etanolem (při spojení dokáží ujet 85km na litr). Ale co je na tom tak dech beroucí? Panely karoserie jsou totiž vyrobeny použitím speciální 3D tiskárny. Pošlete jim soubor a velmi komplikovaná krabice vám ho vyrobí ve třech nádherných rozměrech.

Bez ohledu na vzrušující futuristické technologie, je tu další důvod, proč je toto dobrá zpráva. Protože za tisk zatím odpovídá v Minneapolis firma Stratasys, avšak Urbee by mohl být teoreticky z části vyráběn kdekoliv na světě, kde je 3D tiskárna a internetové připojení. To by snížilo emise a drahé zasílání a transportem. Což by ušetřilo palivo používané ve vznešených automobilových závodech a přispělo by to k větší zábavě.

Současně se tlačí jenom kompozitní panely, ale Jim řekl BBC, že doufá, že se v budoucnosti budou vyrábět i ostatní části touto cestou.

"Tento proces by mohl zrevolucionizovat způsob, jak vyrábíme věci. Určitě změnil můj způsob myšlení na produkování. "

Pod touto vytištěnou ulitou se skrývá spíše tradiční podvozek z nerezové oceli s pneumatikami s nízkým odporem. Dětský jedno-válcový etanolový motor vyprodukuje 8 koní a elektrický motor je napájen pomocí solárních panelů na střeše. Lépe se hodí do Kalifornie než na Chipping Norton.

Odhadované ceny jsou v rozmezí od 181 000 do 910 000 korun, záleží na tom zda Urbee někdy dosáhne masové produkce.

Chcete jeden?

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner