Audi A1 Quattro

Audi A1 Quattro

Audi A1 je perfektní malé auto. Bohužel je ale také velmi jednotvárné, no prostě je nudné. Zato A1 Quattro je obrovské, brilantní překvapení. Těchto 249 koní pohánějících všechna kola a nacpaných do malého A1, zde působí krásně hloupě. No dobře, řídili jsme ho jen s hřebíky na zledovatělém povrchu, ale to, jakým způsobem se s takovou silou vypořádá a jaký poskytuje zážitek z jízdy, ho dělá velmi výjimečným. A také zábavným. Velmi zábavným.

Ne, není to pětiválec, který jste možná očekávali, čtyřválcový přeplňovaný dvoulitr TFSI, poskytující 249 koní a 350 Nm. Má obvyklou Audi techniku – dvojici vyvažovacích hřídelů, proměnné časování sacích ventilů, vysoce odolné přímé vstřikování či chladič pro malé turbo. Ale tohle všechno v A1, které váží jen něco málo přes 1300 kg. A výsledek? Skvělý: 0–100 km/h za 5.7 sekund a maximální rychlost 245 km/h.

Počítám s tím, že na asfaltu nejspíš bude méně vzrušující, ale fakt, že je docela lehké znamená, že na semaforech budete možná rychlejší než jiná, zjevně rychlá auta. Vypadá drsně a průbojně, bez toho aniž by vypadalo jako nějaká karikatura. Má hluboký přední nárazník a pár 100 mm dvojitých výfuků. A1 dostalo černou střechu, která ladí i s kufrem a zadním spoilerem a také 18'' ledovcově bílé pneumatiky. Auto se bude vyrábět jen v limitované edici 333 kusů a bude poháněné 6ti stupňovou manuální převodovkou.

Je to trochu jako dlouhé TT, což ale nepřekvapí a ani ničemu neuškodí. Mezinápravová spojka Haldex poslední generace a pohon všech kol AWD zajistí, že i na zledovatělém povrchu se budete cítit bezpečně a auto bez smyku pojede přesně tam, kam budete chtít. A se svým chraplavým turbem dokonce zní jako malé rallye auto.

Je drahé - 1,3 miliónu korun, ale za své peníze dostanete nabušené auto se speciálními sportovními sedadly, info systémem, xenonovými světly, automatickou klimatizací, bezklíčové startování, všechno v elektrice a mobilní Wi-fi hotspot a dokonce 465 Wattový, 14ti reproduktorový Bang&Olufsen sound systém. A jestli je pro Vás A1 Quattro příliš drahé, proslýchá se, že se do velkovýroby dostane A1 Quattro řady ´S´ s jen nepatrně menším výkonem.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner