Aston Martin One-77

Aston Martin One-77


Dobré zprávy, Američané! Aston Martin potvrdil, že jeho vlajková loď mezi superauty, bude mít na proslulém automotive week v Monterey v Kalifornii svojí americkou premiéru.

Ta vlajková loď je samozřejmě Aston Martin One-77. Auto, o kterém sami v Astonu tvrdí, že je to, citujeme - „Vrchol celého našeho know-how (vědomostí), s potenciálem výkonu zastiňujícím všechny předchozí Astony.“ Tomu říkáme auto.

Jeho mladší bratr, dvanáctiválcové Zagato, zažil také svůj debut a to nedávno na McCall's Motorworks Reviva. Lepší než únavný trénink v nejméně oblíbené prázdninové destinaci Jamese Maye.

Stará Mezopotámská filozofie nám říká, že během snění, maličká část duše snícího stoupá a zažívá dění ve snu. Takže exkluzivita těchto událostí by vás měla dostat. Sestavili jsme pro vás takovou galerii. Sněte, internetový hltači TopGearu.

„Hned od začátku byla vize projeku One-77 velmi jednoduchá: musel kombinovat moderní technologii se zručností lidské ruky.“

„Jednoduše to muselo být ultimátní vyjádření Aston Martinu. A jak sami vidíte, dosáhli jsme tohoto cíle velkolepým stylem.“

Dr. Ulrich Bez, výkonný ředitel Aston Martinu

Kostru On-77 kryje lehká a tvrdá karbonová schránka, vymyšlená a navržená v Goydonské centrále Aston Martinu. Je vybaven vnitřním zavěšením vpředu i vzadu, s táhly pro přenos vertikálního pohybu, dvojité vidlice u každého kola, a plně nastavitelné tlumiče obsahující něco, čemu se říká Dynamic Suspension Spool Valve technology.

Tahle DSSV technologie používá „vysoce přesné“ mechanické součástky ke změně vlastností tlumičů, bez nutnosti jejich odmontování. DSSV technologie byla také poprvé použita v silničním voze. A pokud jste takoví šťastlivci, že si můžete pořídit One-77, připravte se na to, že před dodáním vám v Astonu páni inženýři této luxusní hračky, auto seřídí podle vašich přání.

Samozřejmě, výhody One-77, pramenící z jeho dvanáctiválce, potvrzují statut vlajkové lodě. Je to „extrémní evoluce“ současného šesti-litrového V12, postavená ve spolupráci s Cosworthem. Obsah motoru byl zvýšen na 7.3 litru a cílen tak, aby produkoval „ne méně než 700 koní“. Ve skutečnosti produkuje koní 750, jak zjistili v Astonu, když otestovali One-77 přes dyno test a skoro zničili Zemi.

V12 dostal suchou skříň, což umožňuje připevnění motoru o 100mm níže, než je kterýkoliv jiný V12 od Astonu. Což, jak víte, pokud jste zasvěcení automobilový čtenáři, snižuje těžiště a tím zlepšuje ovladatelnost. Těch 750 koní je zapřáhnuto přes šestistupňovou sekvenční převodovku – zbrusu novou, postavenou konkrétně pro One-77, obsahující „zesílené součástky“ - a vypuštěno přes ty nebohé dvacetipalcové zadní pneumatiky Pirelli P Zero Corsa. Je mi jich líto.

Je mi také líto brzd, protože jejich práce je ty koně zatáhnout zpátky. V Astonu upravili brzdový třmen tak, aby šlo z destiček méně tepla do brzdové kapaliny, zatímco disky byly vyvinuty tak, aby měli tolik kontaktu s destičkami, kolik to jen jde. A kvůli prudké povaze toho dvanáctiválce, se také v Astonu velmi zaměřili na chlazení brzd, „protože mají méně času na ochlazení mezi výbuchy zrychlení“.

V Astonu si vytyčili celkovou váhu 1500kg, aby mohl One-77 „okupovat tu nejvyšší příčku ve výkonu silničních aut.“ Abychom tomu dali nějaké srovnání, Ford Focus s dvou-litrovým TDCI, váží 1461kg. Teď si ho představte s dvanáctiválcem a se 750-ti koňmi…

Očekávejte zrychlení z nuly na sto za méně než 3.5 vteřiny a maximální rychlost přes 320km/h. A někde mezi tím, to bude pravděpodobně ještě děsivější: malá hmotnost, hodně síly a dobrý zvuk, nepochybně odstraní jakoukoliv nezbytnost potvrzovat časy zrychlení. Bude to rychlé, prosté a jednoduché. Jak už naznačuje jeho jméno, bude vyrobeno pouze 77 kusů. A v Astonu nám řekli, že ačkoliv jich zbývá vyrobit již jen deset, mají pouze deset zájemců.

Jo jasně, jeho malý bratříček, dvanáctiválcové Zagato, bylo také na pořadí v Kalifornii minulý týden. Viděli jsme ho na Nürburgringu před pár měsíci, kde se utkali oba „Zig“ a „Zag“ v jejich vůbec prvním závodě.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner