Vedení BBC se zastalo indického speciálu Top Gear

Vedení BBC se zastalo indického speciálu Top Gear


Vedení BBC nechybí smysl pro humor. Zastalo se indického speciálu motoristického magazínu Top Gear, který způsobil mezinárodní skandál. Indické velvyslanectví v Londýně si stěžovalo, že pořad byl urážlivý a plný záchodového humoru. Oč jde?

Ve speciálu Top Gear vysílaném 28. prosince se například objevil moderátor Jeremy Clarkson sedící na záchodě vbudovaném do zadní kapoty zeleného jaguára a vysvětloval, že je to pro indické poměry praktické, jelikož každý v Indii hned dostane průjem.

„Můžu takhle přijet k vašemu domu, udělat v autě svoji potřebu a nikoli u vás na podlaze v kuchyni,“ vysvětlil Jeremy Clarkson. Kromě hygieny Clarkson v 90minutovém pořadu vtipkoval o indickém jídle a vlacích. Vedení BBC se ale pořadu zastalo.

„BBC se brání tím, že kromě zmíněných nedostatků ukázalo pokračování programu také šarm a krásu Indie včetně nejrůznějších výstředností spojených s tím, že část země zůstává i nadále relativně chudá,“ vysvětlil spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka.

Markéta Bartošová mluvila se spolupracovníkem Českého rozhlasu Ivanem Kytkou o problematice kontroverzního indického speciálu Top Gear

„Vtípky, na které si stěžoval nejvyšší indický komisař v Londýně v přepise pro Daily Telegraph, byly spíše na úkor moderátorů, než že by se snažily zesměšňovat Indy samotné – a určitě se nesnažily snížit indickou národní hrdost,“ dodal.

BBC se brání také tím, že samotné natáčení v Indii neprovázel jediný incident, kdy by si na indické straně někdo stěžoval na povýšené nebo dokonce arogantní chování celého produkčního týmu nebo ‚prostořekých‘ moderátorů.

Zlaté vejce v době krize

Není to první skandál Top Gear, který musí BBC řešit. Loni v dubnu vyvolal pořad negativní reakce v Mexiku, když moderátor mluvil o lenivých Mexičanech a o tom, že mexické jídlo vypadá ‚jako zvratky posypané sýrem‘.

Nabízí se tak otázka, zda BBC, která tak dbá na korektnost, nedojde trpělivost a pořad nezruší nebo nějak neupraví.

„V této chvíli určitě ne, protože Top Gear je doslova slepicí, která BBC pravidelně snáší zlatá vejce v podobě prodeje vysílacích práv na tento pořad do několika desítek zemí v zahraničí. Navíc připomeňme, že ve chvíli, kdy byly BBC zmraženy koncesionářské poplatky, musí korporace snad nejvíce ve své historii šetřit. Zrušit teď pořad jako je Top Gear by bylo doslova komerční harakiri,“ říká Ivan Kytka.

BBC má kromě toho už tak přísná pravidla ohledně toho, co se smí a nesmí objevit na obrazovce, že zmíněná epizoda prošla kolektivním auditem uvnitř korporace.

„Připomenu ještě, že BBC si zakládá na tom, že čas od času uvede kontroverzní témata na obrazovku nebo na rozhlasové vlny. Má na to takříkajíc licenci a má to v popisu práce,“ uzavírá Kytka.

zdroj: www.rozhlas.cz

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner