Správná péče o pneu prodlouží jejich životnost

Správná péče o pneu prodlouží jejich životnost

Léto již nenávratně skončilo a zimní sezóna se mílovými kroky blíží. Motoristé budou přezouvat letní pneumatiky na zimní a jistě si budou pokládat stejně otázky jako rok co rok. Dnešní článek by měl pomoci odpovědět právě na tyto základní, ale často zmiňované dotazy. Řekneme si pár slov o výměně pneumatik, huštění pneumatik, skladování pneu a nezapomene také na geometrii kol.

Výměna pneumatik

Při provozu vozidla by jste měli mít neustále přehled o hloubce dezénu. Hloubka dezénu nesmí klesnout pod 1,6 mm. Impulzem pro změnu by také měla být změna klimatických podmínek. V našich končinách měníme pneumatiky 2 x za rok - na podzim a na jaře.  Kontrolujte také symetričnost sjíždění pneumatik. Hnací kola budou mít dezén sjetý pravděpodobně mnohem dříve, než další pár. Výměnu pneumatiky nepodceňujte. Zimní pneu  jsou stavěny na teploty do 5°C a vyšší teploty jim již neprospívají. Naopak přechod na zimní pneu nenechávejte na poslední chvílí, s prvním sněhem na silnici je již pozdě.  Důvodem pro výměnu pneumatik můžou být také jiné faktory. Mluvíme zde například o přílišné hlučnosti pneumatik. Před výměnou pneumatik si však ověřte, je-li viníkem právě pneumatika. Často se stává, že na vině je třeba ložisko kola.

Výměna pneumatik

Výměna pneumatik

Skladování pneumatik

Pneumatiky i při správné hloubce dezénu nemají nemezenou životnost. Na prodloužení životnosti má jistě vliv také správné skladování pneu.  Zkuste dodržet následující pravidla:

  • pokud skladujete pneu bez disků, uložte je na stojato a vždy po 4 týdnech je pootočte
  • pneu s disky je dobré pověsit na háky, nebo položit na sebe na ležato.
  • skladujete pokud možno ve tmavých prostorech chráněných povětrnostních vlivů

Huštění pneumatik

Správný tlak pro vaše pneumatiky naleznete v technických datech vašeho vozu. Tyto parametry by měly být také uvedeny na zadní straně víčka od palivové nádrže. Správným nahuštěním pneumatik nejen dosáhneme nižší spotřeby paliva, prodloužíme tak i životnost pneumatik. V praxi se u podhuštěných pneu může snížit životnost až o polovinu. Kontrolu tlaku provádějte každý 14 dní, tato operace vám nezabere více než pět minut.

Geometri kol na vozidle

Sbíhavost a odklon jednotlivých náprav mají vliv na správné sjíždění pneumatik. Špatná geometrie může opět urychlit opotřebení pneumatik.

Nepodceňujte stav vašich pneumatik. Nadměrně opotřebené pneu mají radikální dopad na bezpečnost jízdy.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner