Povinné ručení se vztahuje na všechny motorové vozidla

Povinné ručení se vztahuje na všechny motorové vozidla

Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je povinné, jak už název vypovídá. Uzavřít ho tedy musí každý, kdo vlastní motorové vozidlo registrované v České republice. Z této pojistky jsou kryty škody způsobené druhým, jak na majetku, tak i na zdraví. Proto je zarážející, že se stále najdou řidiči, kteří bez tohoto pojištění jezdí. Přitom povinné ručení slouží k pokrytí škod, na něž nestačí viníkovy vlastní finance. Mnoho z nás ví, jak to chodí při povinném ručení automobilu, ale víte, jak postupovat například při pojištění motocyklu nebo karavanu?

Povinné ručení motocyklu plaťte jen v době, kdy jezdíte

Řidiči motocyklu jsou samozřejmě také účastníci silničního provozu, a tím pádem mohou způsobit nehodu, proto je povinné ručení motocyklu založeno na stejných principech jako u automobilů. Pojištění bývá levnější než na auto, a při jeho sjednání je důležitý rok výroby, výkon i objem motoru. Ručení může mít standardně celoroční plnění, avšak častěji jejich majitelé využívají sezónní povinné ručení, protože většina z nich stroj využívá jen v teplejších měsících. Dříve museli majitelé motocyklu při placení sezónního pojištění odevzdávat registrační značky v době, kdy motorku nevyužívali. Nyní je situace jiná, pojištění je sjednané na celý rok, ale jeho platba a posléze krytí škod probíhá pouze ve stanových měsících, které si určí majitel stroje.

Povinné ručení karavanu

Podobně jako s motocykly je to i s karavany, protože i ony se používají zejména během letní sezóny. Povinné ručení na karavan je tedy možné uzavřít pouze na dobu, kdy je používán. Cena je určená podle objemu, výkonu, roku výroby i orientační ceny vozidla. Oproti motocyklu je však nutné v době, kdy pojištění neplatíte, karavan dočasně vyřadit z registru a na příslušném úřadě odevzdat registrační značky i technický průkaz. Zároveň musí být karavan zazimován a zaparkován mimo veřejné komunikace.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner