Jak správně pečovat o autobaterie

Jak správně pečovat o autobaterie

O tom, jak správně pečovat o různé části automobilu bylo napsáno již mnoho. Jak skladovat pneumatiky, jak pečovat o litá kola či interiér vozu si můžete přečíst více či méně úspěšně z mnoha zdrojů. Problematice správné péče o autobaterie se však tak nějak internetový mainstream vyhýbá.

Pokud se podíváme však do čísel, které zveřejnil Německý autoklub Adac, zjistíme že za poslední roky počet výjezdů k poruchám způsobeným špatným stavem autobaterie zvýšil meziročně o 17%. Statistika za posledních 10 let je také velmi nemilosrdná, počet výjezdů je o 300% vyšší. Na vině jsou tomu stále se zkracují intervaly životnosti autobaterií. Na vině je bohužel stále náročnější výbava moderních automobilů, která se podepisuje na životností autobaterií.

Mějte přehled o své autobaterie

V  případě pořízení nového vozu můžete počítat s výdrží autobaterie 4-6 let. Při  koupi vozu ojeté již musíte být obezřetní.  Začněte ověřením stavu autobaterie. Na zadní straně autobaterie naleznete kód, první trojčíslí vyjadřuje rok a měsíc výroby. Číslo 031 tedy značí leden roku 2003.

Kondici autobaterie můžeme zjisti hustoměrem nebo vysátím části elektrolytu. Pokud zjistíme, že je zakalený či černý, je pravděpodobné že je elektrolyt již není v pořádku.  Při manipulaci s elektrolytem však mějte na paměti, že se jedná o žíravinu a může dojít ke zranění. Proto doporučujeme oslovit specializovaný servis autobaterií, jakým je například firma Jan Melichar.

Údržba autobaterie

Pokud nebudeme mluvit o bezúdržbových baterií,ve všech ostatních je nutné alespoň jednou za rok  zkontrolovat hladinu elektrolytu a případně dolít destilovanou vodu. Vodu však nalévejte jednoznačně z originálních lahví s destilovanou vodou. Nepoužívejte PET lahve, ve kterých byl původní obsah jiný. Nikdy se vám nepovede totiž PET láhev vymýt dostatečně a nečistoty mohou baterii spolehlivě zlikvidovat.

Pokud autobaterie doslouží a vy jste postaveni do situace, kdy je nutné koupit autobaterii novou, opět pokud si nejste jistí vyhledejte odborníky.

 

 

 

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner