Jak neudělat chybu při výběru nových moto pneu

Jak neudělat chybu při výběru nových moto pneu

Se začínající sezónou bude spousta "motorkářů" řešit kontrolu a nejspíše také výměnu pneumatik. Abychom si mohli vychutnat bezstarostnou jízdu, musíme zvolit kvalitní přezutí. Právě výběru správných pneumatik se bude věnovat dnešní článek.

Jistě víte, že jen s dobře padnoucími pneu vaše motorka využije všechen svůj potenciál. Nejde však jen o výkon a dobrý pocit z jízdy. Bezpečnost na silnici musí být vždy na první místě. Přilnavost moto pneu patří mezi základní sledované parametry. Staré, ztvrdlé nebo ojeté pneumatiky se vám tak nemusí vyplatit.

Máte neobuté pneumatiky a ptáte se na jejich životnost?

Celková životnost pneu je závislá na místě a způsobu skladování. Neobuté se skladují na ráfcích nastojato a obuté na ráfcích naležato. Ideální místem pro uložení jsou suché, tmavé a dobře odvětrané prostory. Takhle skladované pneu mohou vydržet až pět let.

Při výběru pneumatik si prostudujte pokyny výrobce motocyklu

Podobně jako váš automobil má i motocykl výrobcem přesně definované požadavky. Nezapomeňte k nim při nákupu přihlížet. Nejčastější parametr, který  vás bude zajímat, je metrické označení šířky profilu pneumatiky. Další číslo za lomítkem je pak výška profilu pneumatiky v procentech poměru výšky a šířky pneu. Zátěžový index u pneu zase napoví, jaké je maximální zatížení, které pneu snese. Rychlostní index je naopak vyjádření maximální rychlosti, na kterou jsou pneu stavěné. Rychlostní i zátěžový index byste neměli v žádném případě překračovat.

Typy moto pneu

Neméně důležitým parametrem je také volba správného typu pneumatik, který musí odpovídat stavbě motocyklu a jeho využití. Nejčastěji se setkáme s univerzálními cestovními pneumatikami. Milovníci silných strojů naopak sáhnou po sportovních pneu. Ve speciálních případech budete potřebovat motocrossové nebo závodní pneu.

Nepodceňujte výběr moto pneu na sezónu

Nepodceňujte výběr moto pneu na sezónu

Víte jaký je rozdíl mezi radiálními a diagonálními pneumatikami?

V nabídce obchodníku se dnes setkáte spíše s radiálními pneu. Díky své konstrukci mají vyšší přilnavost k vozovce, ale menší životnost. Diagonální pneu vydrží déle, ale nemůžeme od nich čekat takový výkon. U sportovních motocyklů je tak proto vidíme méně často.

Před nákupem nového přezutí si pořádně promyslete, který typ zvolíte. Někteří výrobci doporučuji využití kombinace obou typů. Diagonální pneu a radiální dozadu.

U bezdušových pneumatik buďte ostražití

V případě, že vaše motorka byla původně vybavena pneumatikami s vnitřní duší, není možné staré pneu nahradit bezdušovými. Problém je v jiné konstrukci a provedení pneu.

Sledujte testy

Prestižní motocyklové kluby a časopisy rok co rok vydávají srovnávací testy pneumatik. Sledujte je a před koupi se snažte vždy načíst co nejvíce informací. Výrobci se neustále předhánějí novými modely a proto se vyplatí být neustále v obraze.

Napiš co si myslíš

Komentáře

Jsi fanda Top Gear a Grand Tour? Právě pro Tebe jsou určity tyto trička s originálními motivy!

►Nová kolekce triček na eshopu zde!◄

banner